Wartość polskiego rynku IT w 2024 r. wyniesie 35,061 mld dol. , czyli ok. 140 mld zł – prognozuje firma analityczna Fitch Solutions. Przewiduje więc jeszcze silniejszy wzrost (o 19,2 proc. r/r), niż w 2023 r., gdy według danych amerykańskiej agencji rynek IT w kraju urósł o 12,4 proc. r/r, do 29,4 mld dol.

Co istotne, zwiększy się znaczenie sektora IT dla polskiej gospodarki. W 2022 r. odpowiadał on za ok. 3,5 proc. PKB Polski. W 2025 r. będzie to już 4,5 proc.

Ogólny wzrost nie powinien jednak przesłaniać problemów.

„Analizując sytuację branży bardziej szczegółowo, napotykamy na szereg wyzwań, które mogą wpływać na stabilność i długoterminowy rozwój sektora” – zauważa prezes BPSC Michał Górecko – „Chociaż raport przedstawia wzrost wartości polskiego rynku IT, realia branży są znacznie bardziej złożone i wymagają dokładniejszej analizy oraz ostrożnego podejścia do prognoz na przyszłość” – podkreśla.

Usługi na czele wydatków

Według Fitch największa część wydatków na IT w Polsce w 2024 r. pójdzie na usługi (22,77 mld dol.), a ok. ¼ na oprogramowanie (9,02 mld dol.).

To efekt rosnącego zapotrzebowania firm na specjalistyczne usługi IT, takie jak wsparcie techniczne, zarządzanie infrastrukturą IT i dostosowywanie oprogramowania do ich potrzeb” – twierdzi Michał Górecko.

Ok. 9 proc. wydatków na IT w br. w kraju zostanie przeznaczona na sprzęt komputerowy (ok. 3,08 mld dol.). Mimo stosunkowo niewielkiego udziału w rynku, to ważna liczba, gdyż świadczy o kontynuowaniu inwestycji organizacji w sprzęt i infrastrukturę IT.

Zdaniem eksperta polskie firmy są siłą napędową krajowego sektora IT.

Elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych, połączona z wysoką jakością usług i konkurencyjnymi kosztami, sprawia, że polski sektor IT jest zauważalny na całym świecie” – zapewnia prezes.

Firma doradcza Emerging Europe uważa, że nad Wisłą jest dobry klimat do rozwoju technologii, a Polska jest drugim najatrakcyjniejszym rynkiem na świecie pod względem outsourcingu usług IT.