Sektor IT w Polsce liczy ponad 410 tys. specjalistów i 60 tys. firm. Branża generuje 8 proc. PKB kraju – według raportu “Perspektywy rozwoju rynku IT w Polsce do 2030 roku”, opracowanego przez organizacje branżowe i ekspertów rynku IT.

Wynika z niego, że sektor IT w kraju wykazał w ostatnich latach dużą odporność, a obecna dekada powinna być okresem wzrostu, po tym jak pandemia przyspieszyła transformację cyfrową, co z kolei zwiększyło zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Analiza dynamiki ogłoszeń rekrutacyjnych w IT daje powody do optymizmu. Dane z Pracuj.pl i theprotocol.it wskazują, że już w 2021 r. liczba ogłoszeń o 30 proc. przebiła ilość sprzed pandemii, z 2019 r. Trend wzrostowy utrzymał się również w 2022, co sugeruje szybką adaptację sektora IT do nowych warunków rynkowych. Szczyt nastąpił w marcu 2022 r., niemal podwajając wynik z tego samego miesiąca 3 lata temu.

W stronę wyrównanego układu sił na rynku pracy

Wciąż obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów m.in. z zakresu data science, technologii chmurowych, cyberbezpieczeństwa oraz – oczywiście – AI” – mówi Piotr Trzmiel, head of growth w the:protocol.

Coraz większe znaczenie ma doświadczenie, więc wahadło mocno przesunięte do tej pory w stronę „rynku pracownika” drgnęło. Branża IT to wciąż rynek z ogromnym potencjałem, a sytuacja na nim stabilizuje się i zmierza w stronę bardziej wyrównanego układu sił” – twierdzi dyrektor.

W ciągu najbliższej dekady zasadnicze znaczenie będzie miało dalsze dostosowywanie programów edukacyjnych do bieżących i przyszłych potrzeb rynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na nauczanie umiejętności związanych z najnowszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja, big data, czy umiejętności z pogranicza programowania i zarządzania projektami” – mówi Marcin Tchórzewski, założyciel i prezes Coders Lab Szkoły IT.

Sztuczna inteligencja: czy rynek wpadnie we własne sidła?

Według ekspertów rynek IT nie wpadnie we własne sidła i nie odczuje spowolnienia z powodu upowszechnienia narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Tworzy ona nowe specjalistyczne role dla ludzi z branży, przyspieszając innowacje i zwiększając produktywność.

Często słyszymy tezy mówiące o tym, że narzędzia oparte o AI spowodują zwolnienia ludzi, zwłaszcza w sektorze IT. Jednak taki pesymistyczny scenariusz jest na ten moment daleki od prawdy. Patrząc na fakty i bieżące tendencje, można dojść do wniosku, że narzędzia oparte o AI w najbliższych latach nie zabiorą pracy specjalistom IT, ale wręcz przeciwnie – usprawnią ją” uważa Artur Kurasiński, twórca i startupowiec.

Kurs na Cyfrową Dekadę 2030

Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju dostrzega kilka kluczowych trendów, które będą kształtować branżę IT do 2030 roku.

W nadchodzącej dekadzie kluczowe będzie zintegrowanie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach biznesu, od operacji po strategie klienckie” – mówi Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.

Według założeń Cyfrowej Dekady do 2030 r. 75 proc. przedsiębiorstw w UE będzie korzystać z co najmniej jednej z trzech technologii: chmury obliczeniowej, AI, analizy dużych zbiorów danych (big data), a ponad 90 proc. MŚP osiągnie co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych.

Rozwój technologiczny wymusza ciągłą aktualizację umiejętności, a reskilling i upskilling są niezbędne dla zachowania konkurencyjności na rynku pracy. Według ekspertów inwestycje w edukację i rozwój umiejętności są strategiczne dla długoterminowego wzrostu polskiego sektora IT.