Ponad 50 proc. firm nie zamierza dłużej wstrzymywać projektów IT
Trendy takie jak digitalizacja i AI są kluczowe w realizacjach. Chmura i cyberbezpieczeństwo mają mniejsze znaczenie – według badania.
Niewielkie zainteresowanie bezpieczeństwem i infrastrukturą IT może być ryzykowne – komentuje ekspert.
Ponad połowa (52 proc.) ankietowanych przedstawicieli firm nie zamierza w tym roku wstrzymywać projektów IT i będzie je realizować zgodnie z planem, a 36 proc. planuje skupić się na priorytetowych przedsięwzięciach. Spośród pytanych 10 proc. zadeklarowało, że rzadko realizuje duże projekty. Tylko 3 proc. zapowiedziało wstrzymanie wszystkich działań – wynika z raportu Ework Group.
Badanie zrealizowano wśród ponad 1200 konsultantów oraz reprezentantów firm i organizacji na przełomie października i listopada ub.r.
Aż 31 proc. w 2023 r. z nich odnotowało zauważalny spadek zainteresowania doradztwem IT, 22 proc. wzrost, a 26 proc. nie odczuło zmian.
Firmy stawiają na cyfryzację i AI
Respondenci, zapytani o kluczowe trendy dla ich działalności lub projektów twierdzili, że jest to cyfryzacja (30 proc.) oraz AI (18 proc.). Zdecydowanie rzadziej wskazywali obszary takie jak: automatyzacja, przetwarzanie chmurowe i brzegowe, transformacja ekologiczna (po 12 proc.), zaawansowana łączność, cyberbezpieczeństwo i elektryfikacja (po 5 proc.). Inne trendy wskazało zaledwie 2 proc. badanych.
Jakie umiejętności będą najbardziej poszukiwane
W badaniu sprawdzono również, jakie umiejętności zdaniem respondentów będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w najbliższych latach. Najwięcej z nich (40 proc.) wskazało obszary związane z digitalizacją/cyfryzacją, jak IoT oraz AI.
Zdecydowanie rzadziej z: infrastrukturą IT, bezpieczeństwem, compliance, co potwierdziło 15 proc. respondentów. Część osób (12 proc.) uważa, że będą to umiejętności systemowe (Java, Cloud). Według ankietowanych, najmniejsze zapotrzebowanie będzie na wiedzę z zakresu analizy danych (9 proc.) i inżynierii (7 proc.)
„To pokazuje, że nowe technologie definiują kierunki rozwoju rynku pracy. Umiejętności z obszaru analizy danych i inżynierii nie są tak wysoko oceniane, mimo ich kluczowej roli w erze cyfrowej. Niewielkie zainteresowanie bezpieczeństwem i infrastrukturą IT może być ryzykowne, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenia cybernetyczne”– komentuje Katarzyna Milewska, Managing Director Poland z Ework Group.
Firmy podnoszą kwalifikacje pracowników
Niedobory umiejętności są obecnie istotnym problemem na rynku pracy. Z badania Ework Group wynika, że 45 proc. reprezentantów firm obawia się trudności związanych ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych konsultantów w przyszłości.
Z tego też powodu 67 proc. ankietowanych przedstawicieli firm potwierdziło, że – aby uzupełnić braki w umiejętnościach wśród współpracowników – oferuje możliwość podnoszenia kwalifikacji, najczęściej w formie kursów i uzyskania certyfikatów.
Podobne aktualności
Małe firmy IT w Polsce zwolniły 26 proc. pracowników w ub.r.
W 2024 r. 61 proc. badanych przedsiębiorstw z branży planuje zatrudniać, a 72 proc. przyzna podwyżki.
264 mln zł długów firm IT w Polsce
Zadłużenie branży wzrosło o jedną trzecią w ciągu 2 lat. Jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł firmy IT muszą odzyskać od swoich klientów.
Polska branża IT wzmocniona po korekcie
"W nadchodzącej dekadzie kluczowe będzie zintegrowanie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach biznesu" - uważa ekspert.