Większość (58 proc.) przedstawicieli branży IT zapewnia, że w tym roku – jakby nie było w czasie kryzysu Covid-19 – ich sytuacja zawodowa poprawiła się w br. – według nowego raportu Antal „Aktywność
specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.

O znalezieniu nowego zatrudnienia w mniej niż 3 miesiące przekonanych jest 73 proc. pytanych. W czasach pandemii optymizm ludzi IT więc nie przygasł. W ub.r, dwie trzecie fachowców i menedżerów dostało podwyżki (64 proc.).

Wszystko to są najwyższe lub prawie najwyższe wskaźniki na tle innych badanych branż, co wskazuje na wyjątkowo dobre nastroje ludzi IT.

Np. przeciętnie dla wszystkich sektorów 45 proc. utrzymuje, że ich sytuacja zawodowa poprawiła się (o 10 pkt mniej niż w 2019 r.).

Jak komentuje ekspert wysokie wskaźniki świadczą o tym, że na rynku jest nadal duży potencjał zatrudnienia fachowców.

Chcą 20 proc. podwyżki

Przy zmianie pracy specjaliści i menedżerowie IT oczekują średnio o 20 proc. wyższego wynagrodzenia.

Do najczęstszych przyczyn zmiany firmy należy wyższa płaca (40 proc. badanych) i lepsze możliwości rozwoju (41 proc.)

Specjaliści tracą cierpliwość

Według raportu rekrutacje w czasach covidowego przyspieszenia zmian często trwają za długo dla kandydatów. Wygrywają więc (w konkurencji o fachowców) te firmy, które skracają procedury.

Jak stwierdzono, mimo mniejszej liczby ofert w tym roku nie brak nadal atrakcyjnych wakatów, dlatego fachowcy mają w czym wybierać.

Jedna czwarta mniej ofert

Spadek liczby ofert jest szczególnie wyraźny w IT, ale z drugiej strony i tak ludzie z branży otrzymują ich rekordową ilość w porównaniu z innymi – w 2020 r. średnio 19 na osobę wobec 25 w 2019 r. według danych Antal (dla porównania drudzy w kolejności inżynierowie – jedynie 5 ofert w br.).

Statystyczny dołek to efekt zawirowań na rynku. Wiele zależy tu od branży – w niektórych sektorach redukowano zatrudnienie, także w działach IT, ale w innych jest jeszcze więcej pracy niż przed pandemią, jak w obszarze e-commerce.

Zresztą mniej propozycji pracy w tym roku niekoniecznie jest złą wiadomością dla specjalistów IT (co odzwierciedla wspomniany wcześniej wysoki poziom optymizmu). Otóż, jak zauważono w raporcie, firmy preferują obecnie bardziej doświadczonych, samodzielnych specjalistów, oferując im odpowiednie wynagrodzenie.