W kwietniu br. na polskim rynku sprzedano o 96,7 proc. więcej dysków HDD niż w analogicznym okresie ub.r. – według danych Contextu.

Ogromny wzrost jest obserwowany w całej Europie, a w niektórych krajach jak Łotwa i Estonia sięgnął ponad 300 proc. W ciągu miesiąca producenci sprzedali niezwykłą ilość dysków twardych dystrybutorom, a dane za pierwsze dwa tygodnie maja potwierdzają, że popyt jest nadal wysoki – mimo że tradycyjnie jest to czas najniższej sprzedaży.

Nienasycona Chia

Rynek zaskoczyły skutki popularności chińskiej kryptowaluty Chia, która podniosła popyt na HDD do niespotykanych poziomów.

Rekordowe wyniki są spowodowane sprzedażą dysków typu nearline o wysokiej pojemności i wytrzymałości.

Dla procesu tworzenia Chia pojemność pamięci masowej ma większe znaczenie niż moc obliczeniowa, przez co problem mają wszyscy ci, którzy potrzebują storage’u.

Co więcej, rzadko obserwowany skok popytu dotknął również segmenty inne niż nearline: NAS-y, HDD przeznaczone do systemów monitoringu oraz do komputerów stacjonarnych. W przypadku tych ostatnich popyt na dyski o pojemności 8 TB był szczególnie wysoki.

Popyt może zaskoczyć

Ponieważ rynek kryptowalut jest labilny, popyt na HDD może jeszcze zaskoczyć. Jeśli projekt Chia nabierze tempa (obecnie ma kapitalizację ok. 360 mln dol., co daje 139 pozycję w rankingu krypto na świecie), jego wartość może eksplodować, a wraz z nią wzrośnie apetyt na storage – zauważa analityk Contextu. Jednak w ostatnich tygodniach kurs załamał się (od szczytu w połowie maja wartość Chia spadła o 75 proc.) co być może zmniejszyło zainteresowanie walutą.

Jest natomiast możliwe, że mechanizm oparty na pamięci masowej zostanie szerzej wykorzystany w nowych kryptowalutach, co jeszcze bardziej nakręci zapotrzebowanie na HDD.