Biotechnolodzy, inżynierowie OZE, mechatronicy, fachowcy od automatyki i robotyki oraz nanotechnolodzy – to obecnie najbardziej poszukiwani inżynierowie w Polsce – według Bergman Engineering.

Potrzeba kadr do Przemysłu 4.0

Rozwój Przemysłu 4.0 powoduje duże zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w mechatronice, automatyce i robotyce.

Tacy fachowcy budują i rozwijają systemy maszyn, charakteryzujących się samodzielnością i automatyzacją procesów. Oprócz zrobotyzowanych stanowisk pracy ich kompetencje obejmują także inne działania usprawniające procesy produkcyjne.

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i ile mogą zarobić?

  • konstruktor urządzeń mechatronicznych – 6,2 tys. zł brutto (starszy specjalista – 7,8 tys. zł brutto)
  • projektant systemów automatyki, robotyki oraz aparatury kontrolno-pomiarowej – 6,5 zł tys. zł brutto
  • inżynier automatyki i robotyki – 6,7 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8 tys. zł brutto)
  • inżynier elektryk/automatyk – 6,7 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8,6 zł brutto)
  • inżynier utrzymania ruchu – 6,8 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8,3 tys. zł brutto)
  • inżynier mechatronik – 7 tys. zł brutto

Źródło: Średnie wynagrodzenia według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak 2022.

Przykładowe kierunki studiów: mechatronika, inżynieria mechatroniczna (IMiR), elektrotechnika, elektronika, mechanika, robotyka, automatyka.

Boom na „zielonych” inżynierów

Co do pozostałych najbardziej pożądanych specjalizacji inżynierskich, wybija się OZE – według danych Hays blisko 95 proc. firm działających w branży energetycznej planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie, szczególnie o specjalistów ds. zielonych technologii. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterówwskazuje z kolei raport „Barometr Zawodów 2022”.

Na najwyższe stawki mogą liczyć specjaliści od technologii wodorowych. Na najbardziej doświadczonych, który realizowali projekty za granicą, w kraju czekają wynagrodzenia w wysokości 25 – 38 tys. zł brutto.

W przypadku biotechnologii najlepiej płacą inżynierom ds. rozwoju produktu medycznego (medical devices): 15 tys. zł brutto – według danych Sedlak & Sedlak 2022.

65 proc. dzieci będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma

Postępująca automatyzacja, cyfryzacja i rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji powodują znikanie niektórych stanowisk czy kompetencji i sprawiają, że na rynku pracy pojawiają się zupełnie nowe perspektywy zawodowe” – twierdzi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

Zmiany następują tak szybko, że – według OECD –  65 proc. uczących się dziś dzieci w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Fachowcy będą musieli uczyć się przez całe życie

Firmom nadal doskwiera niedobór wykwalifikowanych pracowników, jednak na rynku pracy inżynierów widać ciekawy trend.

„Wzrasta liczba dostępnych pracowników po 60 roku życia. Zgodnie z danymi Eurostatu, trend ten będzie utrzymywał się w sposób stały. To z kolei spowoduje, że lifelong learning, uczenie się przez całe życie, stanie się jednym z kluczowych warunków utrzymania atrakcyjnej pozycji na rynku pracy, i to niezależnie od branży” – podsumowuje Tomasz Szpikowski.