Doświadczeni specjaliści od sztucznej inteligencji mogą liczyć na najwyższe stawki na rynku – wynika z zestawienia Top 7 zawodów inżynieryjnych, które w najbliższych latach będą gwarantować atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie – według Bergman Engineering.

W rankingu znaleźli się specjaliści o kompetencjach niezbędnych do przeprowadzania transformacji cyfrowej przedsiębiorstw do Przemysłu 4.0. Zdaniem analityków firmy, które nie będą chciały wypaść z obiegu, będą musiały mieć na pokładzie takich ekspertów.

  1. Data Analyst

Tacy fachowcy są odpowiedzialni za gromadzenie i bezpieczne składowanie danych, kontrolowanie ich jakości, oczyszczanie zebranych informacji, łączenie danych z różnych źródeł. Analizują przeszłe zdarzenia, odpowiadając na pytania „co się stało?” i „dlaczego?”.

Zarobki analityków danych różnią się w zależności od sektora. Najmniej doświadczeni mogą liczyć na 6100 zł brutto/miesięcznie (dane gowork.pl). Na średnim poziomie (2 -3 lata stażu) stawki wahają się od 8000 do ponad 16 000 zł brutto (B2B) lub 7200 do 12600 zł brutto (UoP), na stanowisku seniorskim sięgają średnio 21 000 zł – z danych No Fluff Jobs.

  1. Data Scientist

Stanowisko to wymaga podobnych kompetencji jak data analyst. Potrzebne są dodatkowe umiejętności z zakresu uczenia maszynowego i inżynierii oprogramowania.

Data scientist i analityk danych bazują na tych samych danych. W przeciwieństwie do analityka, data scientist wykorzystuje te dane, aby określić prawdopodobieństwo przyszłych zdarzeń.

Zarobki data scientist wynoszą 9000 – 18 000 zł brutto/msc dla mniej doświadczonych kandydatów, oraz do 21 000 zł brutto/msc na wyższych poziomach (dane No Fluff Jobs).

  1. Specjalista AI

W raporcie Linkedin „Emerging Jobs Report 2020” zajął 1 miejsce pod względem wzrostu zatrudnienia we wszystkich sektorach (przeciętnie +74 proc. rocznie przez ostatnie 4 lata).

Pod terminem specjalista AI mogą kryć się różne specjalizacje, jak AI researcher, AI engineer, AI analyst. Tacy fachowcy zajmują się m.in.:

– tworzeniem i implementacją inteligentnych czatbotów,

– rozwiązywaniem problemów biznesowych i naukowych przy użyciu przetwarzania języka naturalnego (NLP), rozpoznawania obrazów i tekstu,

– optymalizacją procesów i automatyzacją przy pomocy uczenia głębokiego (deep learning).

Płace specjalistów AI wahają się między 18 000 a 28 000 zł brutto/msc (według Bergman Engineering).

  1. Machine Learning Engineer

Bywa mylone z data scientist, business analyst i data engineer.

Machine learning engineer pracuje w zespole data science u boku wcześniej wymienionych specjalistów. Skupia się na wdrożeniu teorii w życie, w środowisku produkcyjnym, buduje i ulepsza produkt. Musi dobrze rozumieć cały ekosystem – miejsce, gdzie produkt będzie wdrożony, oraz źródła danych.

Przeciętne zarobki Machine Learning Engineera to ok. 22 000 zł brutto/msc (dane No Fluff Jobs).

  1. Materials Engineers

Prowadzi badania nad nowymi tworzywami, testuje je i nadaje im odpowiednie właściwości, aby umożliwić ich wykorzystanie w produkcji.

Specjaliści ds. materiałów zarabiają przeciętnie 6700 zł brutto/msc (dane Bergman Engineering).

  1. Process Automation Specialist

Zajmuje się oceną, testowaniem i naprawą systemów produkcyjnych. Obejmuje to zarówno systemy i sieci komputerowe, jak i maszyny i proces produkcji. Tworzy aplikacje webowe, które automatyzują zbieranie danych i ich analizę, testuje sprawność maszyn i systemów operacyjnych za pomocą czujników.  

Specjalista ds. automatyzacji procesów zarabia przeciętnie 6800 zł brutto/msc (dane Pracuj.pl).

  1. Robotics Engineer

Tworzy roboty lub inne autonomiczne urządzenia, które wykonają pewne zadanie za człowieka lub mocno je ułatwiają. Swobodnie porusza się w obszarze mechaniki, automatyki, elektryki i informatyki. Jego praca zaczyna się od dokładnego zrozumienia problemu, w kolejnym kroku przechodzi do projektowania i budowy robota.

Przeciętne zarobki na stanowisku Robotics Engineer to 7100 zł brutto/msc (według Bergman Engineering).

Jeszcze jeden fach. Elektromobilność

Na duże zainteresowanie na rynku pracy mogą liczyć także specjaliści od elektromobilności. Na przestrzeni ostatnich 2 lat zapotrzebowanie nich wzrosło o ponad 200 proc. i nadal będzie się zwiększać – według Bergman Engineering.

Odmrażane inwestycje będą potrzebować inżynierów

Według MarketsandMarkets, rynek rozwiązań dla Przemysłu 4.0 ma wzrosnąć do 156,6 mld dol. w 2024 r. z 71,1 mld dol. w 2019 r.

Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering uważa, że zapotrzebowanie na inżynierów zwiększy się, bo 2022 rok będzie czasem odmrażania inwestycji i wdrażania nowych projektów.  

Wskazuje na rynek data science, który według portalu towardsdatascience.com w ciągu 6 lat, w okresie 2013-2019, urósł o 344 proc. – W związku z pandemią mówi się już o tym, że w ciągu kolejnych 5 lat przychody w tym segmencie wzrosną o 40 proc. – twierdzi Tomasz Szpikowski.