Architekci systemów IT oraz programiści Java i .NET to czołówka najlepiej zarabiających inżynierów w Polsce. Ich wynagrodzenia przeanalizowali eksperci Bergman Engineering. Z danych Sedlak & Sedlak wynika natomiast, że architekci IT zarabiają – jeśli chodzi o medianę – ponad 15 tys. zł miesięcznie, a jedna czwarta ludzi w tym fachu wyciąga ponad 20 tys. zł.

Wysokie płace fachowców IT wynikają ze zwiększonego zapotrzebowania na rozwiązania informatyczne, bez których praktycznie żadna branża nie może się dziś obyć.

Jak podkreśla Tomasz Szpikowski, CEO Bergman Engineering, do wdrażania takich rozwiązań potrzebni są odpowiedni ludzie, których na rynku pracy nie ma zbyt wielu. W rezultacie są coraz lepiej wynagradzani, a co więcej ich płace rosną i ten trend się utrzyma zdaniem eksperta.

30 proc. powyżej średniej

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2020 rok przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak połowa magistrów inżynierów zarabiała od 4 839 zł do 10 000 zł brutto, natomiast 10 proc. z nich powyżej 15 000 zł brutto. W badaniu wzięło udział niemal 17 tys. osób z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim.

Mediana ich zarobków osiągnęła 6725 zł brutto, a to jest o 1625 zł więcej (ok. 30 proc.) niż krajowa mediana płac całkowitych (5100 zł). Czyli najlepiej opłacane specjalizacje IT są znacznie powyżej przeciętnej.

Automatyka i robotyka – umiejętności przyszłości

Według raportu kierunki,  w których warto się kształcić to automatyka i robotyka, logistyka, inżynieria i zarządzanie produkcją. W związku z automatyzacją produkcji oraz rozwijaniem produktów elektronicznych i elektrycznych, warto postawić na kierunki kształcenia takie jak elektrotechnika czy elektronika – stwierdzono.

Istotne są jak zwykle także kompetencje miękkie, a w przypadku stanowisk dotyczących badań i rozwoju, umiejętności takie jak kreatywność, zdolności analityczne czy wychodzenie poza utarte ścieżki.