Zysk netto firmy od września do grudnia 2011 r. wyniósł 6,62 mld dol. wobec 6,63 mld dol. w analogicznym okresie 2010 r. Słabszy był także wynik po stronie zysku operacyjnego – 7,99 mld dol. w porównaniu z 8,17 mld dol. rok wcześniej.

– Odnotowaliśmy duże zainteresowanie produktami dla biznesu i usługami, mimo mniejszego popytu na rynku komputerów i niepewnej sytuacji gospodarczej w najważniejszych regionach świata – mówi Peter Klein, dyrektor finansowy Microsoftu.

Kevin Turner, szef operacyjny koncernu, dodaje: – Sezon wakacyjny był najlepszy w historii Microsoftu dzięki dobrej sprzedaży konsol Xbox 360 i czujników Kinect

Spośród poszczególnych działów największe przychody miała jednostka oferująca rozwiązania dla przedsiębiorstw (Business Division) – 6,28 mld dol., o 3 proc. więcej niż w rok wcześniej. Dobry wynik jest m.in. efektem dużego popytu na pakiety Office 2010 – od premiery Microsoft sprzedał już blisko 200 mln licencji. Wpływy ze zbytu Exchange’a i SharePointa wzrosły o 10 proc., a z Lync i Dynamics CRM – o ponad 30 proc.

Dział serwerów (Server & Tools) zwiększył sprzedaż o 11 proc. do 4,77 mld dol. Dwucyfrowe wzrosty odnotowano dla Windows Server i SQL Server, a ponad 20-procentowe – dla System Center.

Dział oferujący Windowsy (Windows and Windows Live Division) odnotował spadek o 6 proc. (do 4,74 mld dol.), mimo rekordowej sprzedaży „siódemki” – Microsoft rozprowadził już 525 millionów licencji systemu. 

O 10 proc. zwiększyły się przychody z usług online (Online Services Division) – do 784 mln dol. W tej jednostce są księgowane wyniki wyszukiwarki Bing. Według producenta jej udział w USA zwiększył się do 15,1 proc. 

Ponownie odnotowano spory popyt na rozwiązania dla graczy (Entertainment & Devices Division) – tym razem sprzedaż wzrosła o 15 proc. rok do roku, do 4,24 mld dol. Do użytkowników trafiło 66 mln konsol Xbox 360 i 18 millionów czujników Kinect.

Microsoft pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju w 2012 r., co uzasadnia dużym zainteresowaniem ultrabookami (w których będzie instalowany Windows 7), telefonami z nowym Windows Phone oraz pozytywnym przyjęciem Windows 8, dostępnym obecnie w wersji deweloperskiej (nowy system prawdopodobnie trafi do sprzedaży jeszcze w 2012 r.). Szef finansów koncernu zaznaczył również, że firma zwraca baczną uwagę na koszty, co ma pomóc przyszłemu rozwojowi.