W okresie lipiec – wrzesień 2012 r. zysk netto Microsoftu był przeszło 1 mld dol. niższy w porównaniu z III kw. 2011 r. (5,74 mld dol.). Zysk na akcję wyniósł 53 centy. Analitycy giełdowi prognozowali 56 centów. Przychody ze sprzedaży osiągnęły kwotę 16 mld dol., o 8 proc. mniej niż rok wcześniej (oczekiwano 16,4 mld dol.). Zysk operacyjny koncernu skurczył się o 26 proc., do 5,3 mld dol.

– Sprzedaż rozwiązań dla firm rosła, ale mniejszy popyt na komputery związany z oczekiwaniem na premierę Windows 8 spowodował spadek zysku operacyjnego – wyjaśnia Peter Klein, dyrektor finansowy Microsoftu.

Wynik koncernu pociągnęła w dół mniejsza sprzedaż związanego z rynkiem komputerów systemu Windows. Przychody działu „okienek” były niższe o 33 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem i wyniosły 3,24 mld dol. O 8 proc. (do 4,55 mld dol.) poprawił się jednak dział serwerów (Server & Tools). Sukcesem Microsoftu okazał się SQL Server (dwucyfrowy wzrost sprzedaży) i System Center (ponad 20 proc. na plusie). O 2 proc. skurczyły się przychody działu Business Division (do 5,5 mld dol.), głównie za sprawą Office’a, ale przy sprzedaży rozwiązań obejmujących Lync, SharePoint i Exchange wzrost był dwucyfrowy.

Wprowadzając Windows 8 gigant liczy na profity z rosnącej sprzedaży tabletów i odbicie na rynku PC. 

– Jak dotąd certyfikowaliśmy ponad 1000 urządzeń dla Windows 8 i Windows RT, od najmniejszych tabletów, poprzez hybrydy, ultrabooki z ekranem dotykowym i komputery All-in-One po najwydajniejsze desktopy – poinformował Kevin Turner, dyrektor operacyjny Microsoftu.
 
Według Bloomberga słabszy od oczekiwań wynik Intela w III kw. br. może oznaczać, że producenci komputerów nie planują wypuszczenia na rynek większej ilości maszyn (z wyprzedzeniem zamawiają do nich procesory), więc na wyraźny wzrost popytu trudno liczyć. Intel także w IV kwartale nie spodziewa się dużo większej sprzedaży podzespołów.

Kolejnym nienajlepszym sygnałem dla rynku są wyniki IBM – przychody producenta w III kw. br. spadły o 5,4 proc. do 24,7 mld dol. (również były niższe od prognoz analityków). Koncern poinformował, że z powodu spowolnienia gospodarczego klienci odkładają zakup oprogramowania.