Ugoda kończy 5 lat postępowań w sądach w USA i Niemczech, związanych ze wzajemnymi zarzutami Microsoftu i Google’a o wykorzystywanie patentów. Jej szczegóły nie zostały ujawnione. Ugoda obejmuje także spory związane z Motorolą Mobility, należącą wcześniej do Google’a.

Z okazji zawarcia porozumienia giganci wydali wspólne oświadczenie, w którym nie tylko wyrażają radość z zakończonego konfliktu, lecz także zapowiadają współpracę. Ma ona objąć kwestie patentów. Ponadto w Unii Europejskiej firmy zamierzają wspólnie dać odpór trollom patentowym (odkupują patenty, a potem żądają odszkodowań za ich naruszanie przed datą zakupu lub chcą opłat licencyjnych). Microsoft i Google zamierzają także razem rozwijać oparty na otwartym standardzie kodek wideo. 

Konflikt obu koncernów rozpoczął się w 2010 r. pozwem Microsoftu przeciwko Motoroli, dotyczącym patentów wykorzystywanych w systemie Android. W przeciwieństwie do wielu innych producentów sprzętu z systemem Motorola Mobility nie chciała płacić firmie z Redmond.

W rewanżu zażądała od Microsoftu opłat za jej rozwiązania wykorzystywane w konsolach Xbox. W br. amerykański sąd uznał, że firma z Redmond musi płacić z tego tytułu Google’owi 1,8 mln dol. rocznie – niewiele jak na patentowy rynek, zaś Google domagał się przed sądem 4 mld dol. Po przejęciu Motoroli to Google stał się stroną sporu.

Zamknięcie trwających 5 lat spraw wskazuje na to, że Microsoft zamiast iść na starcie z liderami rynku woli kooperację (w br. zakończył spór patentowy z Samsungiem i ogłosił współpracę z tą firmą) co ma zwiększyć dostępność jego rozwiązań. Nie bez znaczenia dla wszystkich stron konfliktu były zapewne także koszty obsługi prawnej ciągnących się latami spraw.

We wrześniu prezydentem Microsoftu został główny prawnik koncernu Brad Smith, który, jak zapowiedział CEO Satya Nadella, ma podejmować „niezbędne kroki w celu wdrożenia inicjatyw Microsoftu, które są istotne dla jego misji i reputacji.”