Na razie producent udostępnił Windows Server 2012 w wydaniu release candidate. Wersje komercyjne zostaną zaoferowane jesienią. System pojawi się w czterech wydaniach: Datacenter, Standard, Essentials i Foundation. Wybór zależy od wielkości organizacji i ich wymagań w zakresie wirtualizacji i cloud computingu.

Datacenter Edition jest przeznaczony dla środowisk o wysokim stopniu wirtualizacji, chmur prywatnych i hybrydowych. Ilość wirtualnych instancji nie jest ograniczona. Z kolei Standard Edition to system dla środowisk o niewielkim stopniu wirtualizacji, albo w ogóle nie zwirtualizowanych. Jego funkcjonalność jest taka sama, jak Datacenter Edition, ale liczbę instancji wirtualnych ograniczono do dwóch.

Opcji związanych z wirtualizacją nie ma w Essentials Edition. Z tej wersji może korzystać najwyżej 25 użytkowników. System ma wstępnie skonfigurowane połączenia do usług w chmurze, takich jak Office 365. Czwarta wersja, Foundation Edition, z limitem 15 użytkowników będzie dostępna tylko dla producentów OEM.

W Windows Server 2012 nie będzie już  wersji Home, Enterprise, HPC i Web Server oraz przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw Small Business Server Edition.

Przewidywane ceny netto: Windows Server 2012 Datacenter Edition – 4809 dol. (z wyłączeniem licencji CAL), Standard Edition – 882 dol. (nie licząc CAL), Essentials Edition – 425 dol.