W rankingu uwzględniono takie czynniki jak sposób rejestracji firmy, łatwość uzyskania pozwolenia na budowę, uzyskania kredytu, sprawy podatkowe, handel międzynarodowy, ochronę inwestorów. Numerem 1 jest Singapur, w którym są niskie podatki, a prawie wszystkie sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa załatwia się przez Internet. Polska znalazła się na 70. miejscu, o 3 oczka wyżej niż w zeszłorocznym zestawieniu. Lepsze warunki dla przedsiębiorców niż w Polsce są w takich krajach jak Gruzja (12. pozycja w rankingu), Estonia (17), Litwa (23), Łotwa (24), Kirgistan (44), Bułgaria (51), Botswana (52), Azerbejdżan (54), Kazachstan (59), Ghana (67), Białoruś (68) i Namibia (69). Spośród krajów europejskich najłatwiej biznes prowadzi się w Wielkiej Brytanii (nr 4) i Danii (6).

Odległe miejsce Polski w zestawieniu wynika między innymi z tego, że w większości krajów świata łatwiej założyć firmę (mamy 113 miejsce w tej klasyfikacji, a np. Białoruś – 7 – wzięto pod uwagę liczbę procedur i czas potrzebny do rejestracji przedsiębiorstwa). Jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o skomplikowanie procedur i czas niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę (164 miejsce). W większości państw świata są także bardziej przyjazne przedsiębiorcom systemy podatkowe (uwzględniono liczbę płatności, wysokość podatków, czas potrzebny na uporanie się ze zobowiązaniami) – Polska ma w tym zestawieniu 121 miejsce. Mniejsze kłopoty z rozliczaniem podatków niż u nas mają m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą w Afganistanie (nr 53 w rankingu „podatki”), w Strefie Gazy (28), w Kosowie (41), Bhutanie (93) i Swazilandzie (52). Wysokie miejsce zajęliśmy natomiast w kategorii 'uzyskanie kredytu’ (15), nie najgorzej oceniono też ochronę inwestorów w Polsce (44. miejsce).

W raporcie Doing Business 2011 zaprezentowano także listę krajów, w których zaszły największe pozytywne zmiany dla biznesu w ciągu ostatnich 5 lat. Okazało się, że najwięcej reform ułatwiających życie przedsiębiorcom wprowadzono od 2006 r. w Gruzji, Rwandzie i na Białorusi. Polska znalazła się w czwartej dziesiątce tego zestawienia.