Dostawy komputerów w regionie EMEA spadły w IV kw. 2018 r. o 5,8 proc., do 19,6 mln szt. – według IDC. Na minusie był nawet sektor biznesowy (-1,1 proc.), mimo wymiany sprzętu związanej ze zbliżającym się końcem wsparcia dla Windows 7. Dołek w segmencie konsumenckim raczej nikogo nie zaskoczył (-10,6 proc.).

"Wpływ niedoborów procesorów zaczyna być odczuwany przez głównych dostawców, a dostępne zapasy ograniczają ich zdolność do zaspokajania sezonowego popytu" – zauważa analityk IDC zajmujący się rynkiem zachodniej Europy, która była 4,7 proc. na minusie. Jego zdaniem także Brexit i ruch żółtych kamizelek, mają swój wkład w kiepski wynik sprzedażowy. Niepokoje społeczne i niepewność sprawiają, że zwłaszcza konsumenci nie palą się do zakupów.

Mimo spadków na całym rynku nadal rośnie popyt na określone kategorie sprzętu. Lepiej niż w poprzednim roku schodzą ultramobilne laptopy, modele konwertowalne i gamingowe PC.

W regionie Europy Środkowej i Wschodniej w IV kw. 2018 r. dostawy zwiększyły się wobec poprzedniego roku – o 1 proc. Na plusie był zarówno segment konsumencki, jak i komercyjny. Notebooki zanotowały poprawę o 2,1 proc. Wszystko to jednak efekt kilku transakcji oraz dużych zakupów detalistów, którzy gromadzili zapasy, obawiając się problemów z podażą sprzętu przed świętami. Niedobór procesorów Intela wpłynął jednak na regionalny rynek w mniejszym stopniu, niż prognozowano. Wśród poszczególnych krajów do dobrego wyniku przyczyniła się głównie Rosja, jak również Rumunia.

Wielcy rządzą

Postępuje konsolidacja rynku. W rękach trzech największych graczy jest już prawie 2/3 rynku (65,6 proc.) wobec 63,4 proc. rok wcześniej.

Liderem rynku PC w EMEA jest HP (28 proc.), które zmniejszyło dostawy o 6,8 proc. Spadek dotyczył zarówno notebooków jak desktopów.

Lenovo (w tym Fujitsu) zmniejszyło dystans do HP (24 proc.) dzięki większej sprzedaży w sektorze biznesowym, zarówno desktopów jak i notebooków. Ogólnie jednak odnotowało ograniczenie dostaw o 1,8 proc.

Trzeci Dell (13,6 proc.) jako jedyny z pierwszej piątki zakończył kwartał na plusie (+5,8 proc.). Zyskuje dzięki zakupom w organizacjach. W przypadku desktopów wzrost był nawet dwucyfrowy.

Kolejne miejsca zajmują Acer i Apple.