Według KIR w latach 2005 – 2009 liczba faktur elektronicznych wystawianych w Europie wzrastała średnio o 41 proc. rocznie. W Polsce jeszcze w 2007 r. tylko 10 proc. przedsiębiorstw otrzymywało e-faktury, a wystawiało je 5 proc. firm. Z raportu firmy Roland Berger, przygotowanego dla KIR wynika, że większość kosztów związanych z korespondencją w firmach generuje wysyłka papierowych faktur. Na ich obsługę wydawanych jest rocznie 6 mld złotych. Problemem były i są ograniczenia prawne – firmy do rozliczania się w formie elektronicznej muszą posługiwać się podpisem elektronicznym albo systemem EDI.

Większość respondentów badanych przez KIR chętnie przerzuciłaby się na elektroniczne dokumenty – 32 proc. badanych uważa korzystanie z tradycyjnych faktur za marnotrawstwo papieru, według 23 proc. problemem jest przechowywanie dokumentów, a 21 proc. ma wątpliwości związane z ich otrzymywaniem na czas lub możliwością zgubienia.

Projekt zmian w rozporządzeniach, które mają zrównać faktury papierowe z elektronicznymi, przygotowało ministerstwo finansów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.