Resort finansów udostępnił testową wersję aplikacji podatnika Krajowego Systemu eFaktur. Pozwala na korzystanie z KSeF przedsiębiorcom i podmiotom przez nich uprawnionym, zarządzanie uprawnieniami i tokenami, wystawianie i odbieranie faktur z systemu. Resort radzi, by w środowisku testowym używać zanonimizowanych danych.

Aplikacja jest dostępna poprzez stronę podatki.gov.pl.

Resort: ułatwienia dla MŚP

Dodatkowo umożliwia bez konieczności logowania podgląd faktury (anonimowy dostęp do e-faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech), weryfikację statusu wysyłki i możliwość pobrania UPO KSeF. Takie rozwiązanie ma według resortu ułatwić korzystanie z systemu małym firmom, nie używającym programów księgowych.

Ministerstwo Finansów przyjmuje uwagi i sugestie, które pomogą poprawić system. Należy je przesyłać na adres info.ksef@mf.gov.pl (z tytułem wiadomości: AP_TEST).

Na razie dobrowolnie, szykujcie się na obowiązek

Z wcześniejszych zapowiedzi resortu wynika, że Krajowy System eFaktur stanie się obowiązkowy w II kw. 2023 r. Obecnie można korzystać z niego dobrowolnie, z tym że odbiorca musi wyrazić na to zgodę (nie sprecyzowano w jaki sposób). Do korzystania z KSeF będzie służyć bezpłatna aplikacja z MF lub komercyjne oprogramowanie.

KSeF tworzą faktury ustrukturyzowane (według jednolitego wzoru, w formacie XML zgodnym ze strukturą logiczną e-Faktury FA1). Aby posługiwać się nowym systemem, potrzebne jest uwierzytelnianie kwalifikowanym e-podpisem lub e-pieczęcią, zaufanym podpisem, tokenem. Jest również możliwe uwierzytelnianie po zgłoszeniu danych do urzędu skarbowego. Dzień wystawienia faktury jest dniem wprowadzenia jej do systemu, a odbioru – przydzielenia numeru identyfikacyjnego.

Zwrot VAT w 40 dni

Resort przekonuje również o korzyściach dla przedsiębiorców, jak pewność, że dokument nie zginie, nie zniszczy się, a na dodatek nie trzeba go będzie przechowywać w firmie czy biurze rachunkowym (pozostanie w systemie KSeF przez 10 lat, duplikaty będą zbędne). Obiecuje użytkownikom KSeF szybszy zwrot VAT (do 40 dni). Z tym że z tego przywileju skorzystają firmy, które działają co najmniej od roku jako czynni podatnicy VAT. Nie trzeba też będzie składać JPK_FA.

Miny nowego systemu

System ma ułatwić skarbówce przeciwdziałania nieprawidłowościom, jak np. wykrywanie karuzel VAT. Brzmi nieźle, jednak jak wskazują eksperci, sprawa nie wygląda tak doskonale jak w zapowiedziach, bo na przedsiębiorców spadną nowe obowiązki.

Otóż KSeF będzie się wiązać z koniecznością bardziej szczegółowego raportowania danych (np. podawanie kodów GTU). Dane, jakie dotąd wysyłano w JPK_V7, trzeba będzie podawać już przy sporządzaniu faktury – zauważają eksperci prawo.pl. I tu pojawia się zagwozdka: firma musi dysponować bardzo dobrym codziennie aktualizowanym systemem ERP, skąd spłyną wszelkie potrzebne dane (i lepiej, aby w tym systemie były), lub trzeba będzie dobrze wyszkolić pracowników wystawiających faktury, aby ogarnęli nowe wymagania. Jeśli coś będzie nie tak, pojawia się kwestia odpowiedzialności za niepoprawnie sporządzoną fakturę (kodeks karny skarbowy).

W zeszłym roku Konfederacja Lewiatan zgłaszała wątpliwości, że okres roku działania systemu (funkcjonuje od 1 stycznia br.), po którym staje się on obowiązkowy, nie jest aby za krótki, by zapewnić odpowiednie przetestowanie i niezawodność. Zauważa też, że wdrażanie różnego rodzaju nowości fiskalnych odbywało się zwykle od dużych firm. Natomiast przede wszystkim mikroprzedsięborcy (bo jest ich najwięcej) będą musieli sobie poradzić z nowym systemem.