Apel przedsiębiorców o odroczenie KSeF o 2 – 3 lata
"Chcemy uniknąć chaosu" - podkreśla ekspert.
Jest mnóstwo do zrobienia z integracją KSeF z systemami IT w firmach – przypomina organizacja.
Wiele firm nie jest gotowych na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Potrzebują jeszcze co najmniej 2 – 3 lat, by przygotować się na zmiany – ostrzegają eksperci Północnej Izby Gospodarczej. Organizacja popiera stanowisko Rzecznika MŚP, by znacznie wydłużyć vacatio legis. Według ustawy KSeF ma być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. dla podatników VAT.
Rzecznik MŚP i Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apelują, by od 1 lipca 2024 r. obowiązek Krajowego Systemu eFaktur objął tylko duże podmioty, średnie od 1 stycznia 2025 r., małe od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.
W przedsiębiorstwach grozi chaos
„Chcemy uniknąć chaosu, a niestety wdrożenie KSeF w najbliższych miesiącach będzie się z tym wiązać. Widzimy sporo znaków zapytania. Przedsiębiorcy nie są gotowi merytorycznie do wprowadzenia zmian, brakuje podmiotów szkolących w tym zakresie, nie wszyscy zdążyli sprzętowo i strukturalnie przygotować się do wdrożenia systemu” – uzasadnia apel Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej. Jak dodaje, przedsiębiorcy nie są przeciwni zmianom, lecz powinny być one planowane na kilka lat do przodu.
Firmy księgowe windują ceny
„Wielu przedsiębiorców zgłasza nam, że zespoły kadrowe nie są jeszcze gotowe, by wdrażać KSeF. Słyszymy także o księgowych firmach outsourcingowych, które bardzo mocno od nowego roku wywindowały ceny obsługi MŚP, argumentując to wejściem w życie i obsługą KSeF” – dodaje Hanna Mojsiuk.
Jak informuje izba w oparciu o doświadczenia firm z dobrowolnym posługiwaniem się KSeF (resort finansów udostępnił taką możliwość), problemem bywa obsługa systemu, konfiguracja sprzętu z systemami fakturującymi i dotarcie do odpowiedniej wiedzy, by przeszkolić pracowników.
Ogrom prac informatycznych
Michał Wojtas, ekspert podatkowy i skarbnik Północnej Izby Gospodarczej, przypomina, jak wiele jest do zrobienia, by dostosować systemy IT w firmach do nowych regulacji.
Dlaczego firmowe IT potrzebuje więcej czasu na KSeF
„Ogrom prac informatycznych, jakie muszą być wdrożone w firmach mających indywidualnie dostosowane systemy księgowe, CRM, magazynowe i sprzedażowe, w tym integracja z wymogami systemu KSeF, a więc odrębnym systemem akceptowania wystawionych faktur przez system i odrębna numeracja nadawana przez KSeF, wymagają więcej czasu dla biznesu, mimo iż wydawało się, że jest go dużo” – twierdzi ekspert izby.
Warto przypomnieć, że termin wdrożenia KSeF już przekładano. Początkowo fiskus zamierzał wprowadzić nowy system od kwietnia 2023 r. Kolejną datą był 1 stycznia 2024 r. Wskutek apeli organizacji biznesu przesunięto ją na 1 lipca 2024 r.
Ministerstwo: wiele zalet KSeF
Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych w formacie xml. Według resortu finansów uszczelni system podatkowy. To zaleta dla fiskusa.
Wśród korzyści dla przedsiębiorców wskazuje m.in. szybszy zwrot VAT-u (w 40 dni), szybsze korygowanie faktur, uproszczenie obowiązków sprawozdawczych, np. ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją, archiwizację e-faktur przez 10 lat w repozytorium KSeF.
Więcej informacji o Krajowym Systemie eFaktur i narzędzia do pobrania są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.
Podobne aktualności
Czy przygotowanie firm do KSeF poszło na marne?
Już 20 proc. firm było gotowych na nowy system e-faktur, a co czwarta zaczęła przygotowania.
Nowe rozwiązania w KSeF
Zmiany mają dać więcej czasu przedsiębiorcom na dostosowanie się do Krajowego Systemu eFaktur.
Obowiązkowy KSeF ma wejść w dwóch etapach
Do 1 lutego 2026 r. zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian - zapewnia Ministerstwo Finansów.