Wartość Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK) we wrześniu wyniosła 87,17 pkt w 200-stopniowej skali opracowanej przez Ipsos. To o 5,39 pkt mniej niż w sierpniu. Zmiana jest spowodowana jednoczesnym, wyraźnym spadkiem dwóch składowych WOK: wskaźnika skłonności do zakupów (-5,5 pkt.) i wskaźnika klimatu gospodarczego (-5,2 pkt.). We wrześniu więcej Polaków niż miesiąc wcześniej (+3,4 pkt. proc.) uważało, że sprawy kraju zmierzają w złym kierunku.

Respondenci z większym pesymizmem oceniali także perspektywy naszej gospodarki.
Według Ipsos do pogorszenia nastrojów przyczyniły się obawy o przyszłość kraju, które mogą być związane z niepokojami społecznymi (spór wokół krzyża, protesty w zakładach pracy). Spadła także ocena zmian gospodarczych, które zaszły w ciągu minionego roku. Tylko 11 proc. badanych stwierdziło, że sytuacja gospodarcza w ciągu minionych 12 miesięcy poprawiła się. Blisko połowa (41 proc.) uważa, że jest gorzej. Coraz mniej osób liczy na poprawę swojej sytuacji materialnej. Obecnie wierzy w nią 19 proc. respondentów.
Są i jednak bardziej optymistyczne oceny – konsumenci nie obawiają się już tak dużego wzrostu cen jak w sierpniu.

Badanie przeprowadzono między 9 a 16 września 2010 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1015 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.