Zdecydowana większość globalnego rynku chmury jest podzielona między 4 głównych światowych graczy – to Google, Amazon, Alibaba i Microsoft. Według raportu Goldman Sachs, w 2017 roku posiadali oni 54 proc. rynku, a w 2019 roku ten udział wzrośnie aż do 84 proc. Oznacza to, że do pozostałych graczy będzie należało zaledwie 16 proc. rynku.

Teoretycznie to niewiele, w praktyce, wciąż pozostanie do podziału ponad 20 mld dolarów.?Jest więc się o co bić, zwłaszcza, że jest wiele firm, które z różnych powodów nie chcą współpracować z Amazonem czy Microsoftem. Jednym z nich może być tzw. vendor lock-in, czyli uzależnienie od jednego dostawcy – zwraca uwagę Maciej Krzyżanowski, prezes firmy CloudFerro, która na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej przetwarza w chmurze obliczeniowej ponad 10 PB danych z satelitów i realizuje usługi w oparciu o otwarte technologie OpenStack.  

Z raportu Goldman Sachs wynika, że obecne wydatki firm na chmurę stanowią zaledwie około 8 proc. budżetów IT, jednak za trzy lata będą one stanowiły już 15 proc. Wartość sprzedaży w 2021 roku ma sięgnąć kwoty 116 mld dolarów.  

Jak twierdzą analitycy z Goldman Sachs, chociaż „wielka globalna czwórka” systematycznie powiększa swój udział w rynku chmury, nadal pozostanie na nim miejsce dla mniejszych firm. Jednak pod warunkiem, że zaoferują oni niszowe lub bardziej specjalistyczne rozwiązania niż giganci.   

Popyt na chmurę obliczeniową jest coraz większy, jednak z oczywistych względów mniejszym dostawcom trudno jest konkurować na rynku z gigantami. Dysponują oni bowiem niemal nieograniczonymi zasobami finansowymi na marketing czy infrastrukturę. Można więc oferować albo usługi taniej, albo wprowadzić usługi dodane, albo też specjalizować w określonym obszarze rynku – twierdzi Maciej Krzyżanowski.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udostępnionych jesienią 2018 roku, obecnie z płatnych usług chmury obliczeniowej korzysta w Polsce zaledwie 11,5 proc. przedsiębiorstw. Odsetek korzystających z chmury jest skorelowany z wielkością firmy – w największym stopniu chmurę wykorzystują duże firmy, zatrudniające przynajmniej 250 pracowników. Najbardziej popularne usługi wybierane przez polskich przedsiębiorców to udostępnianie w chmurze poczty, przechowywanie plików, korzystanie z oprogramowania biurowego, hostingu bazy danych, oprogramowania finansowo-księgowego oraz systemów CRM.? 

Według analiz firmy IDC, w roku 2017 polski rynek usług cloud computingu miał wartość 200 mln dolarów, natomiast w 2021 roku, ta kwota ma zbliżyć się do 300 mln.