Za 2023 r. Huawei spodziewa się ponad 700 mld juanów przychodów (obecnie ok. 105 mld dol.), czyli co najmniej o 9 proc. więcej niż w 2022 r. – poinformował rotacyjny przewodniczący koncernu, Ken Hu.

W 2022 r. Huawei osiągnęło obroty na poziomie 642,4 mld juanów (wówczas 92,4 mld dol.) i zysk netto 35,6 mld juanów (5,1 mld dol.). Jak dotąd rekord przychodów firmy padł w 2020 r. (891,4 mld juanów).

„Po latach ciężkiej pracy udało nam się przetrwać burzę. A teraz w zasadzie wróciliśmy na właściwe tory” – komentuje Hu.

Koncern na razie nie podał zysków, ani przewidywanego bilansu dla poszczególnych grup biznesowych za cały 2023 rok.

Według przewodniczącego biznes Huawei w zakresie infrastruktury ICT utrzymuje się na „solidnym poziomie”, a wyniki w działalności związanej z urządzeniami przekroczyły oczekiwania. Stale rośnie biznes chmurowy.

W Europie, pomimo znaczących wyzwań na lokalnym rynku, naszemu zespołowi zajmującemu się przechowywaniem danych udało się pozyskać klienta wyjątkowym rozwiązaniem, zdobywając duże uznanie” – poinformował przewodniczący, nie podając szczegółów.

Po 3 kwartałach 2023 r. zysk netto Huawei urosł blisko 3-krotnie r/r (ok. 10 mld dol.), a przychody były o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 456,6 mld juanów (62,5 mld dol.). Wynika z tego, że IV kwartał 2023 r. koncern zamknął wysokim dwucyfrowym wzrostem sprzedaży.

Poważne wyzwania przed Huawei

Choć biznes Huawei rośnie – jak wynika z informacji przewodniczącego – to przewodniczący przyznaje, że przed firmą są nadal „poważne wyzwania” ze względu na pogłębiającą się niepewność geopolityczną i gospodarczą, ograniczenia technologiczne i bariery handlowe. „Razem siły te zmieniają modele biznesowe i globalny łańcuch wartości” – stwierdza Hu.

„Głęboko wierzymy, że dominującym trendem rozwojowym na świecie nadal będzie cyfrowa, inteligentna i niskoemisyjna transformacja” – uważa przewodniczący.

Jego zdaniem koncern powinien inwestować w krytycznych obszarach strategicznych. W tym kontekście wspomina o sztucznej inteligencji.

Rosnące wykorzystanie podstawowych modeli będzie wymagało niesamowitej ilości mocy obliczeniowej. Musimy zatem zbudować wiodący szkielet obliczeniowy, aby pomóc wszystkim branżom rozwijać się” – wskazuje kierunek działań koncernu Ken Hu.

W zakresie infrastruktury ICT Ken Hu wymienia takie istotne obszary rozwoju jak przetwarzanie danych, pamięć masowa i sieci, oraz wykorzystanie inżynierii systemów do wsparcia cyfrowej transformacji branż.