Huawei zamierza dołączyć do grona największych dostawców chmury publicznej. Stworzy globalną sieć centrów danych, które umożliwią klientom dostęp do usług w czasie najwyżej 50 milisekund z każdego miejsca na ziemi – zapowiedział CEO Huawei Cloud, Zhang Ping, podczas konferencji Connect w Bangkoku.

Do końca roku Huawei Cloud ma posiadać 29 regionów chmurowych i 75 stref dostępności. Jako jedno z miejsc inwestycji wskazano Irlandię. Wkrótce zostanie udostępnionych 15 nowych usług chmurowych, a kolejne mają pojawić się niedługim czasie – ogłosiła firma. Chodzi o narzędzia AI, rozwoju aplikacji, big data i in. Obecnie Huawei udostępnia ponad 240 usług chmurowych oraz ponad 50 tys. API – twierdzi rotacyjny przewodniczący korporacji, Ken Hu.

Jak obiecują liderzy Huawei, kluczową rolę w rozwoju firmy pod hasłem „Go Cloud, Go Global”, odegrają partnerzy. Program partnerski ma zapewnić wsparcie resellerom i integratorom w biznesie chmurowym. Huawei deklaruje, przeznaczy na ten cel 300 mln dol. w ciągu najbliższych 3 lat.

Huawei kieruje się ku chmurze, w sytuacji, gdy amerykańskie sankcje silnie uderzyły w jego biznes sprzętowy, ze względu na ograniczenia dostępności komponentów i oprogramowania (niedawno USA złagodziły restrykcje wobec chińskiego koncernu). Inna sprawa, że budowa kanału partnerskiego dla chmury nie jest szybkim i prostym procesem, co pokazuje przykład trzech liderów rynku.

Nie tak dawno Ren Zhengfei, założyciel Huawei, twierdził, że w najbliższych latach priorytetem dla firmy ma być koncentracja na zyskach, a nie na skali biznesu, jednak zapowiedź ekspansji w chmurze oznacza właśnie to drugie.

W II kw. 2022 r. Huawei pierwszy raz od kilku kwartałów zwiększył sprzedaż w ujęciu rok do roku, do ok. 25,5 mld dol. Zysk netto spadł o ok. 50 proc., do ok. 2,25 mld dol.