Francuska firma wyda 2,2 mld zł na inwestycje w Polsce
Operator data center będzie rozbudowywać ośrodki w naszym kraju i na innych europejskich rynkach.

Polski kampus Data4 oficjalnie działa od maja br. i jest w trakcie rozbudowy.
Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, pozyskał rekordowe finansowanie w wysokości 2,2 mld euro. Zamierza przeznaczyć te środki na inwestycje. Planuje czterokrotnie zwiększyć sprzedaż w ciągu 7 lat – do 800 mln euro, skonsolidować swoją działalność w Europie i zapewnić klientom platformę cyfrową, która do 2030 r. osiągnie moc ponad 1 GW.
W tym celu Data4 zamierza rozwijać swoje kampusy według planu inwestycyjnego, który obejmuje 2 mld euro przeznaczone na inwestycje we Francji, blisko 1 mld euro w Niemczech, 1 mld euro we Włoszech, ponad 500 mln euro w Hiszpanii i 500 mln euro (ok. 2,2 mld zł) w Polsce do końca 2029 r.
Pierwszy polski kampus Data4 znajduje się w Jawczycach pod Warszawą na działce o powierzchni 4 hektarów. W skład inwestycji wejdą docelowo 4 obiekty, których całkowity przydział mocy wyniesie 60 MW. Pierwsze centrum danych o mocy 8 MW zostało oficjalnie otwarte w maju br. i zajmuje ponad 2,2 tys. m2. Obecnie trwa budowa drugiego obiektu.
„Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – wyjaśnia Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.
W ramach kwoty 2,2 mld euro, finansowanej kredytem bankowym, pierwsza transza w wysokości 1,2 mld euro posłuży do refinansowania istniejącego zadłużenia, a druga, 1 mld euro, zostanie wykorzystana do pozyskania nowych lokalizacji i budowy przyszłych centrów danych. Ponadto podpisano opcję na kolejną transzę w wysokości do 1 mld euro, która może zostać wkrótce uruchomiona.
Podobne aktualności
Rynek modułowych data center wzrośnie do 81 mld dol.
Najwięcej w najbliższych latach wydadzą na nie duże przedsiębiorstwa.
Obniżka prognozy dla serwerów telekomunikacyjnych
Przejście urządzeń telekomunikacyjnych na architektury serwerowe jest wciąż na wczesnym etapie. Jednak segment urządzeń brzegowych będzie rósł aż 38 proc. rocznie.