Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, pozyskał rekordowe finansowanie w wysokości 2,2 mld euro. Zamierza przeznaczyć te środki na inwestycje. Planuje czterokrotnie zwiększyć sprzedaż w ciągu 7 lat – do 800 mln euro, skonsolidować swoją działalność w Europie i zapewnić klientom platformę cyfrową, która do 2030 r. osiągnie moc ponad 1 GW.

W tym celu Data4 zamierza rozwijać swoje kampusy według planu inwestycyjnego, który obejmuje 2 mld euro przeznaczone na inwestycje we Francji, blisko 1 mld euro w Niemczech, 1 mld euro we Włoszech, ponad 500 mln euro w Hiszpanii i 500 mln euro (ok. 2,2 mld zł) w Polsce do końca 2029 r.

Pierwszy polski kampus Data4 znajduje się w Jawczycach pod Warszawą  na działce o powierzchni 4 hektarów. W skład inwestycji wejdą docelowo 4 obiekty, których całkowity przydział mocy wyniesie 60 MW. Pierwsze centrum danych o mocy 8 MW zostało oficjalnie otwarte w maju br. i zajmuje ponad 2,2 tys. m2. Obecnie trwa budowa drugiego obiektu.

„Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – wyjaśnia Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

W ramach kwoty 2,2 mld euro, finansowanej kredytem bankowym, pierwsza transza w wysokości 1,2 mld euro posłuży do refinansowania istniejącego zadłużenia, a druga, 1 mld euro, zostanie wykorzystana do pozyskania nowych lokalizacji i budowy przyszłych centrów danych. Ponadto podpisano opcję na kolejną transzę w wysokości do 1 mld euro, która może zostać wkrótce uruchomiona.