Według raportu Linux Foundation, do której należy firma SUSE (po ostatnich zmianach właścicielskich wraz z Novellem wchodzi w skład Attachmate Group), w Polsce wzrost sprzedaży SUSE Linux Enterprise już w 2010 r. był blisko dwukrotny. Obecnie dominują dwie dystrybucje, SUSE i Red Hat. Zdaniem autorów opracowania do zakupu SUSE zachęcają przedsiębiorców stosunkowo niskie ceny (podstawowa subskrypcja na serwer z nielimitowaną liczbą maszyn wirtualnych i bez kosztów licencji na użytkownika to nieco ponad 1 tys. zł, ceny Red Hata są wyższe). Udział SUSE Linux w polskim rynku oprogramowania zwiększa się także dzięki dystrybucji serwerów z systemem w wersji OEM, które oferują IBM, HP, a ostatnio także Dell. 

Z danych SUSE wynika, że trendy zaobserwowane w naszym kraju pokrywają się z danymi światowymi. Według raportu ośmiu na dziesięciu respondentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyło liczbę serwerów linuksowych i planuje dodać nowe maszyny w ciągu najbliższych 5 lat. W przypadku użytkowników Windowsa taką deklarację złożyło 21,7 proc. przedsiębiorców.

Duża grupa badanych (72 proc.) chce kupić Linuksa, bo jej zdaniem system ten lepiej rozwiąże problem dużej ilości przechowywanych informacji. Dla porównania 35,9 proc. 
przedsiębiorców planuje wykorzystanie Windowsa do tego celu. Firmy mające sprzęt z Linuksem zapewniły, że napotykają znacznie mniej problemów technicznych oraz związanych z bezpieczeństwem, niż użytkownicy innych systemów. Liczba takich zdarzeń spadła o 40 proc. od 2010 r.  Odnotowano także mniej kłopotów z zarządzaniem. Ponadto ponad dwie trzecie respondentów uważa, że Linux jest bezpieczniejszy od innych systemów operacyjnych.

W badaniu wzięły udział 1893 organizacje. W raporcie skoncentrowano się na informacjach pochodzących od 428 podmiotów zatrudniających co najmniej 5 tys. osób lub z obrotami powyżej 500 mln dol.