Według raportu „World of Open Source: Europe Spotlight 2023″, przygotowanego przez Linux Foundation Research, 73 proc. europejskich firm w znaczącym stopniu wykorzystuje otwarte oprogramowanie, a kolejne 20 proc. – w umiarkowanym.

W Polsce według statystyk builtwith.com oprogramowanie open source zostało użyte 672 tys. razy (dane z grudnia 2023 r. – na tylu stronach internetowych zidentyfikowano taki software). Daje to 13 miejsce na świecie i 8 w Europie. USA są numerem 1. Z tym że aż za 85 proc. tego wykorzystania w kraju odpowiada WordPress.

Ponad połowa, 57 proc. respondentów w badaniu Linuxa, zapewnia, że zauważyła wzrost znaczenia otwartego oprogramowania w ich organizacjach na przestrzeni ostatniego roku, a 77 proc. uważa, że korzyści przewyższają koszty związane z jego wykorzystaniem. Co ciekawe, aż 73 proc. osób uznaje open source za bezpieczniejszy od rozwiązań komercyjnych.

Linux twierdzi, że spore możliwości w zakresie identyfikacji luk w zabezpieczeniach mają wpływ na coraz większe zainteresowanie otwartym oprogramowaniem. Nie bez znaczenia były także wyzwania związane z potrzebami w zakresie IT, jakie przyniosły pandemia i recesja.

Korzystanie z otwartych technologii może się wiązać z pewnymi ryzykami, takimi jak brak obsługi zagrożeń zero-day czy zmiany w licencjach, które mogą ograniczać użytkownikom dostęp do kodu” – przyznaje Tomasz Dziedzic, wiceprezes ds. technologii w Linux Polska. – „Czy w takim razie lepiej unikać open source? Absolutnie nie. Warto działać zgodnie z koncepcją Zero Trust Architecture, która zakłada, że organizacja, niezależnie od tego czy używa oprogramowania o otwartym czy zamkniętym kodzie źródłowym, zawsze jest narażona na ataki z zewnątrz i wewnątrz sieci” – twierdzi i zapewnia, że Linux Polska finalizuje 12-miesięczne prace nad systemem do analizy ryzyka związanego z wykorzystaniem oprogramowania open source.

Według ankietowanych w „World of Open Source: Europe Spotlight 2023” dalszy rozwój otwartego oprogramowania powinien obejmować m.in. przyjęcie OSS przez rządy (48 proc. wskazań), stworzenie alternatyw dla monopoli technologicznych (37 proc.), lepszą edukację (29 proc.) oraz wspieranie globalnych standardów (27 proc.). Uczestnicy raportu wskazują, że na inwestowaniu w OSS najbardziej skorzystałaby administracja centralna i lokalna, a także branże IT, edukacyjna, finansowa i zdrowotna.

Zdaniem badanych firmy powinny zapewnić pracownikom czas w godzinach pracy na rozwój projektów istotnych dla organizacji (63 proc. wskazań), wnieść istotny wkład w standardy i rozwiązania open source (54 proc.), a nawet je sponsorować (46 proc.).