Ericsson zapowiedział powiększenie polskiego ośrodka R&D, który zresztą już jest drugim największym w Europie (po macierzystej placówce w Szwecji). Obecnie w Łodzi i Krakowie firma zatrudnia ponad 1,7 tys. osób.

Od czerwca br. nowym szefem centrum jest Stefan Znarowski, związany z firmą od 5 lat (wcześniej w Ericssonie kierował grupą rozwoju produktów). Doświadczenie zdobywał przez 25 lat w łódzkiej spółce Ericpol, przejętej przez Ericssona w 2016 r.

W ciągu roku koncern zamierza pozyskać kolejnych 350 specjalistów, rozszerzając działalność o ekspertów od oprogramowania sieci szkieletowej. Chce ściągnąć fachowców z doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym, m.in. programistów, testerów, architektów systemów, osoby koordynujące pracę, jak Scrum Master czy kierownik liniowy.

W Polsce powstają rozwiązania do sieci 5G i 6G

Obecnie inżynierowe z polskiego ośrodka tworzą m.in. oprogramowanie do komunikacji mobilnej, 5G, budują software dla sieci szkieletowych i dostępowych w kooperacji z 20 innymi centrami R&D Ericssona na świecie. Zajmują się pełnym cyklem życia oprogramowania dla każdej generacji sieci, od 2G do 6G. Nad tą najnowszą technologią rozpoczynają się już prace w Łodzi i Krakowie.

Prawie 5 mld dol. inwestycji

Ericsson sporo inwestuje w badania i rozwój. W zeszłym roku na ten cel przeznaczył 17 proc. obrotów (ok. 4,9 mld dol.). W Polsce ma także dział produkcji urządzeń 5G w Tczewie, który zaopatruje rynki europejskie.

Ericsson informuje, że ma obecnie ponad 144 komercyjnych umów 5G, z których 94 to aktywne sieci działające w 45 krajach. Według firmy prawnej Bird & Bird szwedzki koncern posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8 proc.).