Dell Technologies połączył pod jednym dachem Della, EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream oraz VMware. Ma dostarczać kompleksową infrastrukturę dla cyfrowej transformacji przedsiębiorstw różnej wielkości i branż, aspirując do pozycji lidera w szybko rosnących obszarach, takich jak chmura hybrydowa, centrum danych definiowane programowo, infrastruktura konwergentna, PaaS, analityka, technologie mobilne i cyberbezpieczeństwo. Wspólna oferta jest bardzo szeroka – od budżetowych PC po rozwiązania dla wielkich centrów danych i chmurę. Pozwala Dellowi zwiększyć bazę klientów zwłaszcza w dużych organizacjach. Unikalna struktura organizacyjna ma zapewnić mega korporacji elastyczność działania start-upu, a przy tym możliwość inwestowania potężnych środków w R&D, sprawdzoną jakość oferty i globalny zasięg. Dell Technologies jest właścicielem ponad 20 tys. patentów i wniosków patentowych.

Według Michaela Della do istotnych kierunków rozwoju nowej firmy należy uczenie maszynowe w chmurze oraz rzeczywistość wirtualna i rozszerzona. Z kolei nowa grupa zajmująca się usługami ma wykorzystać możliwości związane z połączoną ofertą infrastrukturalną. Wymieniono wśród nich hostowanie krytycznych aplikacji w chmurze publicznej Virtustream.

Obok rozległej oferty w rosnących segmentach kluczowym dla rozwoju całej grupy mają być inwestycje w R&D – przeznaczono na nie szacunkowo 6 proc. przychodów, czyli 4,5 mld dol. z 74 mld dol. obrotu połączonych firm. To odsetek wyższy, niż asygnował na R&D tradycyjnie Dell, natomiast na poziomie IBM.

Innym atutem nowej korporacji jest według Michaela Della jej status właścicielski. Dell Technologies staje się największą na świecie firmą IT z większościowym kapitałem prywatnym.
Nie jest spółką publiczną, więc może działać niezależnie od 90-dniowego cyklu raportowania wyników, na co nie mogą sobie pozwolić giełdowi konkurenci koncernu. Michael Dell argumentuje, że dzięki temu firma może wrzucić „wyższy bieg”. Przykładem jest według niego zwiększenie udziału marki w rynku PC od czasu przejścia Della w prywatne ręce w 2013 r. Jednak w ostatnim okresie firma rosła głównie dzięki przejęciom.

Dla partnerów łączących się spółek wciąż niewiadomą są zasady współpracy z nową korporacją w ramach jednolitego programu. Mimo oficjalnej fuzji Della i EMC programy partnerskie obu firm nadal będą funkcjonować równolegle. Mają zostać scalone do końca aktualnego roku finansowego Della, czyli do 1 lutego 2017 r. Jak zapowiadał w lipcu br. świeżo mianowany szef globalnego kanału partnerskiego połączonych firm, John Byrne, na początek zostanie ujednolicony proces rejestracji transakcji i planowania sprzedaży. Będą też rozwiązania zapobiegające konkurowaniu partnerów między sobą. Byrne uważa, że kanał sprzedaży to największa szansa dla nowej korporacji.