Potrzeba wsparcia i zapewnienia narzędzi do pracy zdalnym pracownikom sprawi, że DaaS – Desktop as a service – będzie najgorętszym chmurowym biznesem roku – w 2020 r. przychody generowane na takich usługach w chmurze publicznej zwiększą się o 95,4 proc. wobec 2019 r., do sumy 1,2 mld dol. w skali światowej – prognozuje Gartner. To efekt tego, że DaaS pozwala stosunkowo niskim kosztem wspierać rosnącą liczbę rozproszonych pracowników i zapewnić im bezpieczny dostęp do aplikacji firmowych z różnych urządzeń.

Zdaniem analityka chmurowe rozwiązania trafiają obecnie w zapotrzebowanie przedsiębiorstw na elastyczne modele rozliczane w modelu pay-as-you-go.

Szefowie IT widzą korzyści

Przewiduje się, że w 2020 r. przychody na całym światowym rynku chmury publicznej zwiększą się o 6,3 proc., do blisko 258 mld dol. z 242,7 mld dol. w 2019 r.

Największym segmentem pozostanie w br. SaaS (104,7 mld dol.), który rośnie, ponieważ przejście z licencji on-premise na model subskrypcyjny jest związane z popytem na oprogramowanie do współpracy w czasie pandemii. Druga pod względem wielkości przychodów jest chmurowa infrastruktura (50,4 mld dol. w br.). Większe o ponad 13 proc. wydatki na IaaS to także rezultat pandemii, a w szczególności odchodzenia od tradycyjnej infrastruktury i przejścia na modele operacyjne wydatków z powodu spowolnienia gospodarczego.

Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Gartnerze przekonuje, że korzystanie z chmury publicznej dla szefów IT jest korzystne m.in. z uwagi na odroczone wydatki. „CIO mogą zainwestować znacznie mniej gotówki, korzystając z chmury, zamiast zwiększać pojemność lokalnego centrum danych lub kupować tradycyjnie licencjonowane oprogramowanie” – twierdzi ekspert.

„Jakakolwiek debata na temat użyteczności chmury publicznej została odłożona na bok od czasu wystąpienia Covid-19. Do końca 2020 r. organizacje, które rozszerzają funkcjonalność pracy zdalnej, będą priorytetowo traktować oprogramowanie do współpracy, zarządzanie urządzeniami mobilnymi, rozwiązania do zdalnej edukacji i cyberzabezpieczenia, a także infrastrukturę umożliwiającą skalowanie” – komentuje Sid Nag.