Wielkość rynku confidential computingu powiększa się bardzo dynamicznie. Przy średnim wzroście o 62,1 proc. co roku, wydatki pójdą w górę ponad 11-krotnie w ciągu 5 lat, z 5,3 mld  dol. w 2023 r. do 59,4 mld dol. w 2028 r. – prognozuje MarketsandMarkets.

Confidential computing to przetwarzanie danych w chronionej, odizolowanej strefie procesora komputera, często na serwerze w chmurze publicznej, tak by nikt nie mógł podejrzeć ani zmodyfikować obliczeń lub danych znajdujących się w pamięci.

Wiąże się to z wykorzystaniem kluczy kryptograficznych, które w połączeniu z procesorami tworzą bezpieczne enklawy, jak zaufane środowiska wykonawcze (TEE, Trusted Execution Environment), Secure Multi-Party Computation (MPC) i Confidential Containers. Enklawy są odizolowane od bazowego systemu operacyjnego i innych aplikacji działających na tym samym sprzęcie. Dane są szyfrowane.

W ocenie ekspertów wzrost rynku będzie ekspresowy z uwagi na postęp technologiczny i konieczność spełniania coraz bardziej wymagających regulacji dotyczących bezpieczeństwa danych. Przepisy nienowego już RODO też będą nakręcać wydatki w Europie.

Jednocześnie analitycy przewidują mieszany wpływ globalnego spowolnienia na inwestycje. Mianowicie w obliczu konieczności cięcia kosztów wydatki na nowe technologie mogą spaść na liście priorytetów przedsiębiorstw. Organizacje mogą też powstrzymywać wysokie koszty inwestycji w sprzęt, oprogramowanie jak i specjalistów, związane z confidential computingiem.

Z drugiej strony rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa, w tym ze strony regulatorów, jak też trend pracy zdalnej i rosnące zapotrzebowanie na AI, stwarzają okazje dla dostawców.

Przypuszcza się, że branże, które będą korzystać z confidential computingu, to szczególnie ochrona zdrowia, finanse i generalnie współpraca, wymagająca udostępniania poufnych danych między firmami.

„Confidential computing to kolejny krytyczny element przetwarzania danych w chmurze, pozwalający jednocześnie korzystać z zalet chmury obliczeniowej i innych usług wyższego rzędu, jak AI bez obaw przed ich wyciekiem czy upublicznieniem. Rosnąca konieczność ochrony danych, cyfryzacja branż posiadających dane krytyczne oraz coraz bardziej wymagające regulacje dotyczące prywatności w Europie jasno pokazują jak kluczową usługą staje się właśnie confidential computing” – komentuje Tomasz Sobol z OVHcloud.

Według MarketsandMarkets ze względu na zagęszczenie dużych przedsiębiorstw, korzystających z zaawansowanej infrastruktury IT oraz dostępność talentów, przynajmniej do 2028 r. Ameryka Płn. będzie miała największy udział w światowym rynku poufnego przetwarzania danych.