Według danych Cisco, na świecie jest obecnie 12 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. W 2020 r. ma być ich aż 50 miliardów. Tak gwałtowny wzrost liczby „usieciowionych” urządzeń to oczywiście ogromne wyzwanie, jeśli chodzi o budowę infrastruktury niezbędnej do obsłużenia rosnącego cyfrowego  ruchu. Z drugiej strony – jak przekonują przedstawiciele Cisco – to wielka szansa dla firm, które będą tworzyć i sprzedawać rozwiązania analizujące w czasie rzeczywistym ogromne ilości danych.

– Dziś zaledwie 1 proc. przedmiotów w fizycznym świecie jest podłączonych do sieci. Wyobraźmy sobie jakie możliwości stworzy podłączenie pozostałych 99 proc. – mówi Łukasz Bromirski, Dyrektor Techniczny Cisco Systems Polska. – Aby wykorzystać ten potencjał, niezbędne jest wdrożenie konkretnych rozwiązań i konkretni ludzie, którzy będą potrafili to zrobić.

Według niego rolą Cisco Forum jest przekazanie uczestnikom – integratorom i administratorom IT – wiedzy i umiejętności, niezbędnych do tego, aby „Internet Wszechrzeczy stał się naszą codziennością”.
 

Zysk mimo kontrowersji

Producent uważa, że rozwój Internetu Wszechrzeczy jest nieunikniony i zarówno Cisco, jak też integratorzy mogą na tym bardzo skorzystać. Przetwarzanie ogromnej ilości danych z czujników umieszczonych w sprzęcie domowym, środkach transportu czy wszelkiego typu maszynach przemysłowych będzie przecież możliwe tylko przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Ktoś będzie musiał wyprodukować miliardy czujników oraz elementów sieci, a ktoś inny będzie je instalował. Beneficjentami Internetu Wszechrzeczy mają być między innymi małe i średnie firmy IT. 

– Mali dostawcy zarobią przede wszystkim działając w niszach rynkowych – twierdzi Robert Łukomski, Vertical Solution Architect w Cisco. – Podam przykład, który jest mi bliski: chciałbym, żeby w moim motocyklu były zainstalowane czujniki, które przekazywałyby do kasku informacje o kluczowych parametrach maszyny, jak na przykład poziom oleju, stan hamulców etc. Kiedyś taki system powstanie i ktoś będzie musiał go wdrożyć oraz napisać odpowiednią aplikację. W tego typu niszach świetnie sprawdzą się mali specjalizowani integratorzy i deweloperzy.

Wygoda i zagrożenie

Cisco zaprezentowało szereg urządzeń, które wpisują się w ideę Internetu Wszechrzeczy. Należą do nich m.in. wzmocnione (ruggedized) bezprzewodowe punkty dostępowe Aironet 1550. Wykorzystywane są na przykład, również na polskim rynku, w systemach sterowania ruchem ulicznym lub rozwiązaniach do monitoringu wizyjnego. Kolejny przykład to stosunkowo nowe routery Cisco 819 (CGR1k) przeznaczone do szaf przemysłowych w stacjach energetycznych. Tego rodzaju rozwiązań dla przemysłu, energetyki, systemów komunikacyjnych czy wojskowości jest w ofercie producenta znacznie więcej. 
  
Robert Łukomski zwrócił uczestnikom konferencji uwagę na fakt, że Internet Wszechrzeczy to z jednej strony ogromna wygoda dla użytkowników, a z drugiej potencjalne zagrożenie (np. im więcej danych, tym gorsze skutki ich wycieku). Niezależnie od kontrowersji związanych z tym zjawiskiem integratorzy, którzy zdecydują na rozwój kompetencji w tym obszarze, będą – wcześniej czy później – czerpali z tego korzyści.  

Cisco Forum 2014 rozpoczęło się w środę i potrwa do piątku. Jak podkreśla producent to największa konferencja techniczna w Polsce, która jest organizowana w całości przez inżynierów dla inżynierów. Tegoroczna, 16. już edycja, zgromadziła rekordową liczbę ponad 1200 uczestników. W ciągu trzech dni odbędzie się w sumie ponad 80 sesji, podczas których Cisco wraz z partnerami zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania i technologie.

CRN Polska jest patronem medialnym wydarzenia.