Ceny DRAM i NAND Flash po wielu kwartałach spadków pójdą w górę począwszy od IV kw. 2023 r. – przewiduje TrendForce. Prognoza np. dla DRAM zakłada wzrost o 3 – 8 proc. wobec III kw. 2023 r.

Dwa warunki, aby było drożej
To, czy uda się utrzymać tę dynamikę wzrostową cen DRAM, będzie zależeć od wytrwałości dostawców w utrzymywaniu cięć w produkcji oraz od stopnia ożywienia popytu. Przy czym kluczowa będzie koniunktura na rynku serwerów ogólnego przeznaczenia – uważają analitycy.

PC DRAM: vendorzy cisną na ostre podwyżki

Oczekuje się, że ceny komputerowych DDR5, które wzrosły już w III kw. br. (w skali od 0 do 5 proc. kw/kw), utrzymają trend wzrostowy, związany z wprowadzaniem nowych modeli procesorów i pójdą w górę o 3 – 8 proc. Ponadto analitycy przypuszczają, że nadchodzący cykl podwyżek cen DDR4 (0 do 5 proc. kw/kw) i DDR5 skłoni producentów OEM PC do kontynuowania zakupów, mimo że mają oni nadal znaczne zapasy pamięci, bez ryzyka niedoborów.

Ponadto najwięksi dostawcy DRAM po drastycznych spadkach cen w ostatnich kwartałach sprzedają pamięci na stratach operacyjnych i nie mają już zamiaru kontynuować tego biznesu „pod wodą”. Według TrendForce większość z nich naciska na agresywne podwyżki. Takie stanowisko przygotowuje grunt pod przewidywany wzrost.

DDR5 do serwerów może trochę potanieć

Podwyżki dla serwerowych DRAM szacuje się w IV kwartale br. na 3–8 proc. wobec III kw. br. Przy czym raczej w dół nieznacznie pójdą stawki za DDR5, ponieważ przyjmują się one wolniej niż oczekiwano – zapasy u nabywców wzrosły z 20 proc. w II kw. br. do 30–35 proc. w III kw. br.

Natomiast nie ma pola do obniżek w przypadku DDR4, po tym jak Samsung ostro ściął produkcję tych pamięci, powodując według raportu nawet załamanie podaży. Podniesiono za to moce dla droższych DDR5.

Przewiduje się, że wraz ze wzrostem dostaw pamięci DDR5, przy sporej różnicy w cenie (50–60 proc.) w porównaniu do DDR4, w sumie uśredniona stawka dla serwerowych DRAM będzie wyższa o kilka proc. w IV kwartale br. wobec III kw. br.

Podrożeją także pamięci graficzne, o 3 – 8 proc. kw/kw, m.in. z uwagi na wprowadzenie na rynek nowych procesorów graficznych Nvidii, co ułatwia wyczerpanie zapasów producenta, oraz na dobrą sprzedaż PC dla graczy.