Powstał projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy wdrażającej. Nowe akty prawne stanowią implementację Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Wprowadzają nowe rozwiązania dla branży, celem jest zwiększenie korzyści dla konsumentów.

Otóż umowy operatorów z klientami mają być bardziej czytelne i przejrzyste, szczególnie dzięki dołączeniu do nich zwięzłego podsumowania warunków umowy.

Regulacje zwiększą elastyczność przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów, w tym np. pozwalają na zdalną identyfikację abonenta w procedurze autoryzacji u dostawcy usług.

Zapewniony zostanie dostęp konsumentów do niezależnego narzędzia, które porównuje usługi komunikacji elektronicznej.

W razie wygaśnięcia ważności konta pre-paid, operator będzie musiał zwrócić klientowi niewykorzystane środki.

Jedna ładowarka do różnych urządzeń

Po wejściu w życie przepisów konsument będzie mógł kupić sprzęt bez ładowarki, jeśli już ją ma. Smartfony, tablety, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki, laptopy, będą mieć uniwersalne gniazdo ładowania USB typu C.

Sprzęty będą musiały zostać oznaczone specjalnymi etykietami z informacją o właściwościach ładowania. Ma to ułatwić rozpoznanie, czy ładowarka, którą już posiada użytkownik, jest kompatybilna z nowym urządzeniem. Piktogramy na sprzęcie mają informować o tym, czy w zestawie jest ładowarka.

Policja i pogotowie będą wiedzieć, gdzie jesteśmy

Projekt przewiduje uruchomienie w Polsce usługi Advance Mobile Location (AML). Umożliwi ona lokalizację telefonu w razie połączenia z numerem alarmowym (np. 112, 999, 997, 985 itp.). Nie trzeba włączać tej usługi – będzie działać dla wszystkich smartfonów z Androidem i iOS. AML jest dostępna już we wszystkich krajach kontynentalnych UE.