Ministerstwo Cyfryzacji zleciło kontrolę postępowania przetargowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej na obsługę prawną aukcji 5G. Jak wyjaśnia resort, jest to odpowiedź na publikacje medialne, w których wyrażono wątpliwości związane z poprawnością jego rozstrzygnięcia.

Ponadto w czasie przygotowań do aukcji 5G, postępowanie aukcyjne zostało zgłoszone do objęcia ochroną antykorupcyjną przez CBA na wniosek ministra cyfryzacji – twierdzi resort.

Jednocześnie ministerstwo uspokaja, że rozstrzygnięcie przetargu na obsługę prawną nie wpłynie przebieg aukcji i ostateczne wyniki konkursu.

Wygrana warta 0,5 mln zł

Błyskawiczny przetarg na obsługę prawną aukcji 5G rozstrzygnięto w końcu 2020 r. UKE przekraczając zakładany budżet postępowania wybrał wartą blisko 0,5 mln zł ofertę konsorcjum z firmą CWW S.Cetera, M.Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy (jako liderem) oraz kancelarii radcy prawnego Gaweł Jarosiński.

Kancelaria Chmaj i Wspólnicy, która oferowała realizację zamówienia za dużo mniejszą kwotę (0,3 mln zł), odwoływała się do KIO, wskazując m.in., iż UKE nie udostępnił pełnej dokumentacji postępowania. Protesty nic jednak nie dały i nie zmieniły wyboru wykonawcy.

Zamówienie obejmowało 1 tys. godzin konsultacji prawnych do końca 2021 r. w związku z aukcją 5G i zagadnienia dotyczące krajowego cyberbezpieczeństwa.

O przetargu na obsługę prawną aukcji 5G przypomniała na początku czerwca br. Wirtualna Polska, twierdząc, iż mecenas Jarosiński był wspólnikiem Krzysztofa Bednarka (do marca br. szefa NCBR Investment Fund) w spółce Profi-Fund, sprzedanej następnie jednemu z beneficjentów konkursu NCBR „Szybka Ścieżka – innowacje cyfrowe”, któremu po kontroli konkursu i weryfikacji projektów ostatecznie odmówiono dotacji.

Według informacji wp.pl były prezes NCBR Investment Fund kilkukrotnie był w UKE m.in. pod koniec 2020 r. Krzysztof Bednarek odpowiada, iż większość wizyt w UKE złożył w ub.r. i nie poruszał wówczas kwestii wspomnianego przetargu na obsługę prawną aukcji 5G.

Nawiasem mówiąc aukcja, której dotyczył ten przetarg, jeszcze długo nie ruszyła po 2020 r.