Producent opublikował raport dotyczący zagrożeń internetowych w III kw. 2011 r., stworzony dzięki społeczności AVG. Stwierdzono, że cyberprzestępcy szukają coraz prostszych metod odbioru gotówki. Producent ostrzega, że rabusie atakują telefony komórkowe, aktywując bez wiedzy użytkownika różne płatne usługi. Mogą np. zainstalować w urządzeniu ofiary konia trojańskiego, który automatycznie wysyła wiadomości na drogie numery SMS. Operator przelewa płatności na konto firmy podstawionej przez hakerów. Jeśli przejęte w ten sposób kwoty będą niewielkie, ofiary mogą nie zauważyć kradzieży nawet przez kilka miesięcy. Taka praktyka umożliwia kradzież ogromnych ilości gotówki z wielu źródeł.

To nie jedyne niebezpieczeństwo dla posiadaczy komórek. AVG wykrył trojana na platformę Android, który zapisuje rozmowy i wiadomości SMS, a następnie wysyłał je na serwer należący do przestępców, gdzie informacje są analizowane w poszukiwaniu poufnych danych.

Do największych zagrożeń III kw. zaliczono kradzież cyfrowej gotówki, czyli np. kredytów na Facebooku, punktów Xbox, czy wirtualnych monet w Zynga i Bitcoin. Coraz więcej serwisów stosuje taką formę płatności, rośnie więc wartość zdeponowanych kwot. W czerwcu ofiarą kradzieży cyfrowych pieniędzy padł użytkownik, z którego konta przelano równowartość niemal 500 tys. dolarów.

Stwierdzono także, że cyberprzestępcy coraz śmielej atakują poprzez fałszywe skanery antywirusowe – obecnie według AVG to najaktywniejsze zagrożenie w sieci. Innym są exploity (aplikacje wykorzystujące luki w oprogramowaniu), odpowiedzialne za 30 proc. ataków na stronach WWW (najpopularniejszy jest Fragus, zaraz za nim Blackhol). Aplikacja Angry Birds Rio Unlocker jest najczęściej spotykanym złośliwym oprogramowaniem działającym na platformie Android. Stany Zjednoczone wciąż są największym źródłem spamu – na kolejnych miejscach plasują się Indie i Brazylia. W pierwszej dziesiątce nie ma Polski.

W ubiegłym miesiącu Keith Alexander, szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych ocenił koszty poniesione w związku z cyberprzestępczością na trylion dolarów (1 i osiemnaście zer).

Pełny raport jest dostępny pod adresem http://aa-download.avg.com/filedir/press/AVG_Community_Powered_Threat_Report_Q3_2011.pdf.