Zrównoważony rozwój a globalne przedsiębiorstwa
86 proc. z 751 ankietowanych globalnych firm wskazało, że planuje zwiększyć swoje budżety na zrównoważony rozwój

Ankietowanych niepokoi zarządzanie procesem raportowania.
Zgodnie z opublikowanym przez firmę Honeywell we współpracy z Grupą Futurum wskaźnikiem Environmental Sustainability Index za III kw. br. znaczna większość globalnych firm planuje zwiększyć inwestycje wspierające cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, pomimo niepewności gospodarczej. Wzrost ma nastąpić częściowo dzięki otoczeniu politycznemu i regulacyjnemu, tak stwierdziło 7 na 10 ankietowych firm.
• Zwiększenie budżetu dotyczy czterech kategorii zrównoważonego rozwoju: ewolucja i efektywność energetyczna, redukcja emisji, zapobieganie zanieczyszczeniom oraz obieg zamknięty/recykling
• 74 proc. respondentów stwierdziło, że jest optymistycznie nastawionych do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, szczególnie w odniesieniu do celów energetycznych na 2030 r. – to duży odsetek, ale o 3 punkty procentowe niższy niż w ujęciu za poprzedni kwartał
• Poprawa transformacji i efektywności energetycznej to najważniejsze wyzwania zrównoważonego rozwoju we wszystkich regionach geograficznych, a 87 proc. respondentów wymienia je jako priorytet
• Około 25 proc. i 20 proc. organizacji odpowiednio w Ameryce Łacińskiej i Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) planuje zwiększyć nakłady na transformację i efektywność energetyczną o co najmniej 50 proc. w nadchodzących 12 miesiącach – przekraczając budżet zobowiązań podjętych w Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku.
Dla firm produkcyjnych i energetycznych zrównoważony rozwój stał się najwyższym priorytetem, a około 8 na 10 organizacji w obu sektorach wymienia cele zrównoważonego rozwoju jako najważniejszą inicjatywę na nadchodzące sześć miesięcy. Według informacji od Honeywell firmy te wskazują, że zrównoważony rozwój znacznie wyprzedza ich inne priorytety korporacyjne, w tym wyniki finansowe, wzrost rynku i rozwój siły roboczej.
Najnowsza edycja ankiety wykazała również, że raportowanie na temat zrównoważonego rozwoju jest na dobrym poziomie, a 93 proc. ankietowanych firm ma wdrożony proces raportowania. 82 proc. uważa, że ich metody raportowania spełnią wymagania dotyczące ujawniania informacji, które mogą pojawić się w przyszłym roku. Zarządzanie procesem raportowania jest jednak nieco trudniejsze, ponieważ tylko 38 proc. twierdzi, że ma osobę odpowiedzialną za śledzenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Pełny indeks i raport z ankiety znajduje się na Honeywell Sustainability Index.
Metodologia
Environmental Sustainability Index opiera się na globalnej, podwójnie ślepej próbie przeprowadzonej na 751 profesjonalistach z sektora technologii i zrównoważonego rozwoju bezpośrednio zaangażowanych w planowanie, rozwój strategiczny, wdrażanie lub nadzór nad celami i inicjatywami w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego. By wziąć udział w badaniu, ankietowani musieli pełnić rolę lidera w swojej organizacji zatrudniających co najmniej 1000 aktywnych pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w II kwartale 2023 r. Pierwsza edycja badania została przeprowadzona w II i III kwartale 2022 r.; druga edycja została przeprowadzona w IV kwartale 2022 roku; trzecia edycja została przeprowadzona w I kwartale 2023 roku.
Podobne aktualności
Tylko 23 proc. firm uznaje zrównoważony rozwój za priorytet
Aby sprostać nowym wymogom dyrektywy CSRD, firmy muszą wyłożyć znaczne środki, co może być wyzwaniem dla mniejszych podmiotów.
Firmy zapłacą 65 mld dol. za usługi dla ESG
"Rynek usług zrównoważonego rozwoju jest pełen możliwości zarówno dla dużych, jak i małych dostawców” - twierdzi analityk.