Nowe centrum logistyczne Amazona powstanie w Świebodzinie w woj. lubuskim. Zostanie otwarte jeszcze w tym roku. Będzie to obiekt o powierzchni 193 tys. m kw. To niewiele mniej, niż największe w kraju centrum w Gliwicach (210 tys. m kw.).

1 tys. osób i 3 tys. robotów

Na stałe w ośrodku będzie pracować 1 tys. osób. Będą kompletować, pakować i wysyłać klientom zamówienia zawierające małe przedmioty, takie jak książki, elektronikę i towary konsumpcyjne.

W realizacji zamówień pomoże 3 tys. robotów. Centrum zostanie wyposażone w zautomatyzowane rozwiązania Amazon Robotics. Urządzenia przesuwają się pod regałami z produktami, podnoszą je i przemieszczają po magazynie, przyspieszając czas obsługi zamówień. To będzie trzecie zrobotyzowane centrum Amazona w Polsce, po Kołbaskowie koło Szczecina i Gliwicach.

Ile zapłacą pracownikom

Amazon podał, jakie stawki przewiduje dla pracowników nowego obiektu. Płace na podstawowym poziomie zaczynają się od 20 zł brutto za godzinę, a liderów zespołów od 25 zł. Zatrudnionym będą przysługiwać premie w wysokości do 15 proc. miesięcznie, uzależnione od frekwencji pracownika i wyników zespołu. Przewidziano też szereg benefitów, jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, bezpłatny dojazd do pracy i in. W ciągu 4 lat pracownik może otrzymać do 26 tys. zł dofinansowania na opłacenie czesnego, kosztów kursów i materiałów edukacyjnych.

W minionych latach związki zawodowe nie raz krytykowały Amazona za niskie płace w magazynach i wyśrubowane wymagania wobec pracowników.

Polskiego e-sklepu wciąż nie ma

W ub.r. przed wybuchem pandemii spodziewano się uruchomienia polskiego e-sklepu Amazona. Dostawami do klientów miała zająć się Poczta Polska. Jak dotąd obie strony nie potwierdziły tych planów. Dla polskich klientów nadal przeznaczona jest niemiecka platforma sprzedażowa Amazona, dostępna częściowo w j. polskim.

W 2019 r. Amazon Fulfillment Poland osiągnął 2,234 mld zł przychodów (+26 proc. r/r) i 61 mln zł zysku netto, 3 razy więcej niż w 2018 r.

„Polska to dla nas bardzo ważny rynek. Działamy na nim od ponad sześciu lat, intensywnie inwestując” – twierdzi Marian Sepesi, dyrektor regionalny Amazona.

Amazon nie zwalnia tempa inwestycji w Polsce w czasie, gdy Allegro zamierza nadal szybko rosnąć na polskim rynku e-commerce. Ostatnio zwiększyło przychody o 50 proc., powalczy też o większy udział na rynku e-handlu B2B.

Do tej pory Amazon stworzył w Polsce ponad 18 tys. stałych miejsc pracy. Oprócz ośrodków magazynowych ma również centrum B&R w Gdańsku i oddział AWS. Amerykańska Izba Handlowa, która w 2020 r. podsumowała 30 lat działalności amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce, ogłosiła, że Amazon jest największym pracodawcą ze Stanów Zjednoczonych w kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem.