Amazon  otworzył centrum logistyki e-commerce w Gliwicach. Jest to ósmy obiekt magazynowy giganta w Polsce i trzeci na Śląsku. Ma ponad 210 tys. m kw powierzchni. Na stałe będzie w nim pracować 1 tys. osób. W realizacji zamówień wesprze ich 3.9 tys. robotów transportowych.

Centrum jest największym budynkiem potentata e-handlu w Polsce, wykorzystującym rozwiązania Amazon Robotics.

Pracownicy będą odpowiedzialni za realizację zamówień na produkty o małej i średniej wielkości, takie jak elektronika. Roboty pomogą w składowaniu i kompletowaniu zamówień, co pozwala na ograniczenie czasu wysyłki i zwiększenie przestrzeni magazynowej.

Amazon informuje, że wynagrodzenie dla pracowników wyniesie od 20 zł za godz. brutto, do tego dochodzą różne benefity.

Na Śląsku działają już dwa budynki firmy: w Sosnowcu – jeden o powierzchni 11 tys. m kw., specjalizujący się w nadrukach na koszulki i etui na telefony oraz drugi, o powierzchni 105 tys. kw., realizujący zamówienia na odzież i obuwie.

Centra logistyczne Amazona w Polsce zaczęły powstawać w 2014 r. Koncern informuje, że łącznie stworzył w naszym kraju ponad 16 tys. stałych miejsc pracy. Według danych z końca ub.r., zainwestował w Polsce ponad 14 mld zł.

Niedawno pojawiły się nieoficjalne informacje, że w tym roku Amazon uruchomi swój polski e-sklep. Jego partnerem ma być Poczta Polska. Jak dotąd obie firmy nie potwierdziły tych doniesień.