Amazon zamierza zainwestować w ARM – ustalił Reuters. Koncern ma rozmawiać w tej sprawie z Softbankiem, właścicielem ARM-a, który zdecydował się wprowadzenie spółki na giełdę po fiasku próby przejęcia firmy przez Nvidię w ub.r. Oferta akcji ARM może przynieść 8 – 10 mld dol.

Dla Amazona ARM jest łakomym kąskiem w związku z rozbudową infrastruktury chmurowych data center, w których koncern wykorzystuje własne czipy Graviton, oparte na architekturze ARM.

Zapotrzebowanie na nie rosło ostatnio tak szybko, że procesory Amazona w 2022 r. miały już ponad 3 proc. udziału w światowym rynku CPU do data center, wobec nieco ponad 1 proc. w 2021 r. – według Counterpoint Research. W sumie wartość dostaw serwerowych procesorów ARM przekroczyła w ub.r. nie notowany dotąd poziom 1 mld dol.

Z przecieków wynika, że także inni najwięksi gracze, jak Alphabet (Google), Intel i ponownie Nvidia są zainteresowani inwestycją w ARM-a

W kwietniu br. ogłoszono, iż Intel i ARM będą współpracować w rozwoju i produkcji czipów – układów SoC do smartfonów, urządzeń Internetu rzeczy, centrów danych i samochodów.