Bydgoska prokuratura okręgowa skierowała do sądu rejonowego w Mławie akt oskarżenia przeciwko włamywaczom, którzy okradli sklepy sieci Media Expert. Mateusz i Dawid G. mają zarzuty popełnienia 7 przestępstw z art. 279§1 kk (kradzież z włamaniem). Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Obaj nie przyznają się do winy.

Łagodniej został potraktowany Dawid B., który przyznał się do przedstawionych mu zarzutów (dotyczących włamania do sklepu w Żninie i usiłowania kradzieży w Chełmży). Według prokuratury złożył wyczerpujące wyjaśnienia. W jego sprawie skierowano wniosek o zastosowanie instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Bydgoska prokuratura nadzorowała śledztwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, pierwotnie dotyczące kradzieży z włamaniem do marketu Media Expert w Żninie.

W nocy z 15 na 16 lutego br. trzej mężczyźni wybili otwór w tylnej ścianie budynku i dostali się do wnętrza, wynosząc sprzęt o wartości 116 tys. zł, w tym smartfony i konsole. Zarejestrowały ich kamery monitoringu.

Policja postanowiła wówczas obserwować inne markety z elektroniką w regionie, zasadzając się na przestępców. Szybko przyniosło to efekt. Cała trójka włamywaczy wpadła 24 lutego 2023 r., gdy zabierała się do obrabowania sklepu Media Expert w Chełmży, odcinając w tylnej ścianie budynku część paneli z blach. Wszyscy trzej trafili do aresztu na 3 miesiące.

W toku śledztwa ustalono, że bracia G. – obaj na stałe mieszkający w Holandii – okradli wcześniej w podobny sposób kilka innych elektromarketów w kraju. W styczniu i lutym 2023 r. włamali się obiektów w Ostrołęce, Żurominie, Suchej Beskidzkiej, Kazimierzy Wielkiej i Strzyżowie. Ich łupem padły m.in. konsole do gier, notebooki, żelazka, lodówki, smartfony, ładowarki sieciowe, depilatory, głośniki mobilne. Łączną wartość skradzionego towaru oszacowano na około 350 tys. zł.