Podejrzani Tomasz M. i Uyi Destin O. kierowali zorganizowaną grupą przestępczą, atakującą firmy metodą spoofingu – ustalił małopolski pion Prokuratury Krajowej. Obaj już siedzą w areszcie.

Spoofing polega na ataku na systemy teleinformatyczne poprzez podszywanie się pod inny podmiot w systemie IT. Sprawcy zmieniali numer rachunku bankowego przedsiębiorstwa, które otrzymywało zapłatę w ramach rozliczeń z kontrahentami.

W tym celu podejrzani przełamywali zabezpieczenia firmy uprawnionej do otrzymania zapłaty, a następnie przejmowali jej korespondencję e-mail, w tym wystawione faktury z danymi do przelewu. Modyfikowali je podając inny numer rachunku. Wskutek tej manipulacji firmy robiły przelewy na podstawione konta.

Na rachunki w Polsce również wpływały środki od pokrzywdzonych firm, a także od innych podmiotów, które uprzednio wstępnie „wyprały” skradzione pieniądze. Sprawcy dokonując transferów korzystali z kont podstawionych spółek z różnych krajów, wykorzystywali giełdy kryptowalut i platformy płatnicze.

Uyi Destiny O. (pochodzący z Nigerii obywatel Szwecji, zamieszkały w Wielkiej Brytanii) organizował pozyskanie i przekazanie pieniędzy. Następnie Tomasz M. (obywatel Polski) kierował działaniami w kraju, gdzie środki trafiały na rachunki bankowe. Podrabiał dokumenty mające uwiarygodnić transakcje, zarządzał przekazywaniem trefnych pieniędzy do innych osób i firm, co pozorowało obrót gospodarczy.

Tomasz M. i Uyi Destin O. mają zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy i fałszowania dokumentów. Grozi do 20 lat odsiadki.

Przez „pralnię” przeszło 27 mln zł

Podejrzani „wyprali” w sumie 4,3 mln euro, blisko 650 tys. dol. i 8,6 mln juanów (łącznie jest to ok. 27 mln zł) – ustalono w śledztwie. Kolejne środki, 645 tys. zł, 342 tys. dol. i 2,7 mln euro zostały zablokowane.

Pokrzywdzeni z całego świata

Według prokuratury ofiarami podejrzanych padły firmy niemal z całego świata, w tym z: Francji, Belgii, Armenii, Korei Południowej, Indonezji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, USA, Chile, Hongkongu, Hiszpanii, Szwecji, Algierii, Portugalii i Filipin.