Firma Snap Appliances zaprezentowała Snap Server ES12 – nowe urządzenie sieciowej pamięci masowej (NAS) klasy średniej. Może być stosowany w konfiguracjach RAID 0, 1 i 5. ES12 ma 900 GB pojemności (750 GB gdy stosowany jest w konfiguracji RAID 5). Serwer ma port sieciowy 10/100/Gigabit Ethernet z automatycznym rozpoznawaniem szybkości. Może współdzielić pliki między systemami Windows, Linux, Unix, NetWare i Macintosh. Serwerem można zarządzać i monitorować jego pracę przez interfejs obsługiwany za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub przez SNMP.
System operacyjny Snap (Snap OS) jest wersją Uniksa specjalnie przygotowaną do udostępniania plików. Snap OS jest fabrycznie instalowany w serwerze Snap Server i zajmuje niecałe 2 MB. Inne systemy operacyjne mogą zajmować ponad 100 MB podczas pracy, wymagając przy tym dodatkowej pamięci RAM i mocy obliczeniowej.
Wszystkie moduły serwera (twarde dyski, karty sieciowe, wentylatory i zasilacze) można wymieniać podczas pracy. Obudowa serwera ma wysokość 3U i dostosowana jest do montażu w standardowych stelażach 19-calowych.
Snap Server ES12 ma trzyletnią gwarancję na części i robociznę. Klienci mogą również korzystać z pomocy technicznej telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną. Firma oferuje także możliwość serwisowania u klienta.
Pierwsze egzemplarze serwera pojawią się w drugim kwartale 2001 roku, natomiast ciągłe dostawy będą na początku trzeciego kwartału.