Wydatki na Internet rzeczy w Europie w ciągu 5 lat będą rosły co roku średnio o 11 proc., osiągając wartość prawie 345 mld dol. w 2027 r. – według IDC. W sumie obroty zwiększą się o ponad 50 proc. w porównaniu do 2023 r., na który prognozowane jest prawie 227 mld dol. wydatków.

Jak stwierdzono, rozwój IoT w Europie odzwierciedla zmieniające się cele inwestycyjne przedsiębiorstw w transformację cyfrową związane z redukcją kosztów, usprawnieniem procesów, automatyzacją i lepszą obsługą klienta.

Region CEE w tyle za zachodem

Jednak inwestycje organizacji z Europy Środkowej i Wschodniej pozostają znacznie poniżej średniej dla rynku europejskiego. Do 2027 r. spodziewany jest tylko jednocyfrowy wzrost co roku.

Jak zauważa IDC, w ciągu ostatnich 3 lat wiele inwestycji w regionie CEE zostało wstrzymanych ze względu na wyzwania związane z pandemią, wojną na Ukrainie i niesprzyjającym otoczeniem makroekonomicznym.

Powody, dlaczego inwestycje znów żwawiej ruszą
Ponieważ IoT okazał się częścią redukcji kosztów, optymalizacji procesów, automatyzacji, poprawia możliwości zarządzania oraz monitorowania, IDC spodziewa się przyspieszenia inwestycji w CEE do 2027 r.

Branże, które będą wydawać najwięcej

Europejskie wydatki na IoT będą napędzane inwestycjami w firmach produkcyjnych, podmiotach użyteczności publicznej i w usługach profesjonalnych.

Najważniejsze przypadki użycia obejmą zarządzanie zasobami produkcyjnymi, automatyzację dystrybucji i infrastrukturę dla inteligentnych budynków. Najszybciej IoT będzie widoczne w takich przypadkach użycia, jak zarządzanie nawadnianiem w przemyśle surowcowym i zarządzanie flotą w transporcie.

Moduły i czujniki będą nadal generować największe wydatki na IoT, a następnie związane z nimi usługi, takie jak utrzymanie działania urządzeń w przemyśle, outsourcing procesów biznesowych, infrastruktura jako usługa oraz dane jako usługa.

Najszybciej będą zwiększać się inwestycje w sieci rozległe małej mocy (LPWAN). Staną się one krytycznym obszarem IoT dla dostawców usług telekomunikacyjnych w ciągu najbliższych kilku lat. Wzrosną również wydatki na oprogramowanie analityczne.

Dodatkowe inwestycje pozostaną ograniczone

„Ze względu na niepewny kontekst makroekonomiczny europejskie organizacje będą nadal odczuwać presję budżetową, a dodatkowe inwestycje będą ograniczone w perspektywie krótko- i średnioterminowej” – przewiduje Alexandra Rotaru, starszy analityk ds. badań w IDC.

IoT pozostanie jednak kluczowym narzędziem poprawy wydajności i zwiększania możliwości automatyzacji. Nadal będzie ważnym obszarem inwestycji, pomagając organizacjom redukować koszty i zwiększać produktywność” – mówi Alexandra Rotaru.