Elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna i rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji to trzy główne obszary inwestycji w polskiej ochronie zdrowia na nadchodzące trzy lata – wynika z szóstej edycji raportu Future Health Index, przygotowanego na zlecenie Philipsa.

Pokazuje on, że pandemia Covid-19 była dla ochrony zdrowia katalizatorem zmian w cyfryzacji ochrony zdrowia.

Większość dyrektorów placówek medycznych i przedstawicieli kadry zarządzającej tego sektora deklaruje, że zamierza inwestować w nowe technologie.

Cyfrowa dokumentacja najpilniej potrzebna

Przygotowanie się na kryzysy to jeden z głównych priorytetów szefów ochrony zdrowia. W Polsce wskazało na niego 78 proc. badanych, a jednym z elementów tych przygotowań jest cyfryzacja.

W Polsce inwestycje w tym obszarze skupiają się na wdrażaniu cyfrowej dokumentacji medycznej – 78 proc. liderów ochrony zdrowia traktuje je jako priorytet.

Blisko połowa dyrektorów uważa, że telemedycyna należy do rozwiązań IT wartych największych wydatków. Otóż 53 proc. zamierza w nie inwestować w ciągu najbliższych 3 lat. Co ciekawe, to większy odsetek niż średnia dla pozostałych 14 badanych państw (ok. 40 proc.).

Polska w czołówce inwestycji w AI

Co ciekawe, 20 proc. dyrektorów zamierza w perspektywie kolejnych 3 lat inwestować w rozwiązania AI do wspierania decyzji oraz integracji diagnostyki, a 30 proc. – w rozwiązania mające na celu optymalizację wydajności operacyjnej. Prawie 1/4 planuje inwestować w narzędzia AI służące przewidywaniu przebiegu chorób.

„To pokazuje, że potrzeba im wsparcia w tych zawiłych procesach na poziomie zarządczym i kosztowym” – zauważa Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare.

Przewiduje się, że inwestycje w AI ciągu kolejnych trzech lat będą jeszcze bardziej widoczne.

Źródło: Newseria Biznes