Wydatki IT w służbie zdrowia osiągną do 2030 r. 644,9 mld dol., co oznacza średni roczny wzrost (CAGR) na wysokim poziomie 18,7 proc. w latach 2024–2030 – prognozuje Grand View Research.

Według raportu coraz większe zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania IT napędza elektroniczna dokumentacja medyczna, zwiększone wykorzystanie smartfonów i potrzeba zdalnego monitorowania pacjentów poza szpitalami.

Warto jednak zauważyć, że USA to niemal połowa rynku IT w sektorze healthcare (48 proc. wartościowo).

Tym niemniej, jak stwierdzono, wzrost wydatków IT w opiece zdrowotnej na całym świecie napędza popyt na wdrożenia IoT. Presja na obniżanie kosztów to także globalne zjawisko, a rozwiązania Internetu rzeczy do zdalnego monitorowania pacjentów pomagają w opiece w domu, co zmniejsza liczbę przyjęć do szpitali. Usprawniają również działalność operacyjną.

Rozwojowi rynku sprzyjają ponadto innowacje u znaczących dostawców dla sektora healthcare, którzy implementują w swoich rozwiązaniach algorytmy Big Data, IoT, AI, ML.

Jeśli chodzi o zastosowania, to oczekuje się, że wydatki na systemy e-recept będą rosnąć najszybciej w latach 2024–2030, przeciętnie o 26,8 proc. co roku. Większe inwestycje to efekt wzrostu świadomości zalet takich usług.