Wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dol. w 2012 roku do 510,90 mln dol. w 2022 r, tj. ok. 2,2 mld zł. W branży zatrudnionych jest około 63,7 tys. osób, działa ponad 3460 producentów – zgodnie z danymi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, jakie podaje organizator Evertiq Expo.

Jak wynika z raportu, obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży w Polsce są elektromobilność i produkcja półprzewodników.

Rosnący potencjał elektroniki w Polsce

Według prognozy dynamika rozwoju sektora elektronicznego w Polsce wynosi 4 proc. r/r.

Branża elektroniczna w kraju rośnie przez m.in. coraz większą dostępność internetu, transformację cyfrową, korzystne zmiany legislacyjne, programy wspierające wydatki na IT, wzrost sektora BPO (Business Process Outsourcing).

Jak podaje organizacja, polski przemysł elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Obejmuje on wszystkich dostawców EMS (Electronic Manufacturing Services – produkcja kontraktowa elektroniki), producentów PCB, firmy IT, dystrybutorów komponentów oraz producentów i dystrybutorów sprzętu.

Najważniejsze trendy

Wśród wskazywanych trendów wyróżnia się elektromobilność, zwłaszcza wobec regulacji unijnych. Według raportu „Napędzamy polską przyszłość” polska gospodarka w wyniku elektryfikacji transportu kołowego wzrośnie o 0,3 proc. w 2030 r. i o 1,1 proc. w 2050 r.  W naszym kraju już teraz ulokowana jest produkcja 30 proc. wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów.

Ponadto Polska jest największym w Europie i drugim co do wielkości na świecie dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych i ich komponentów.

W 2022 r, akumulatory litowo-jonowe stanowiły ponad 2,4 proc. całego polskiego eksportu, natomiast wartość tego sektora zaliczyła 38-krotny wzrost od 2017 r. i wynosi obecnie 38 mld zł.

Rozwój czeka ponadto przemysł półprzewodników – według prognozy. Dzięki nowym regulacjom, takim jak European Chips Act, który zakłada przeznaczenie 43 mld euro na wsparcie produkcji czipów w Europie, Polska ma szansę dołączyć do krajów przodujących w wysokich technologiach jako atrakcyjny i duży rynek do zagospodarowania, jeśli chodzi o produkcję półprzewodników. Potwierdzeniem ma być np. fabryka półprzewodników Intela, która ma powstać pod Wrocławiem, jak też możliwa budowa fabryki czipów koło Gdańska.