Globalny rynek sterowania przemysłowego i automatyki urośnie w 5 lat o ok. 70 mld dol., do blisko 219 mld dol. w 2027 r. – szacuje MarketsandMarkets.

Średni roczny wzrost wyniesie tym samym 8,2 proc. Chodzi tutaj o wydatki na takie rozwiązania jak SCADA, PLC, DCS, MES, bezpieczeństwo przemysłowe, PAM.

Jako główne czynniki wspierające taką dynamikę wzrostu wskazano rozwój zastosowań sztucznej inteligencji i IoT w środowiskach przemysłowych, więcej inicjatyw rządowych promujących automatyzację produkcji oraz rosnące zapotrzebowanie na technologie rzeczywistości rozszerzonej (AR) i rzeczywistości wirtualnej (VR).

Coraz większa popularność inteligentnych technik produkcyjnych w branżach procesowych i dyskretnych jest kolejnym kluczowym czynnikiem napędzającym rynek.

Druk 3D, PAM-y i MES-y pójdą w górę najszybciej

Przewiduje się, że przemysłowy druk 3D będzie rósł w największym tempie do 2027 r., z uwagi na rozwój materiałów oraz zalety uproszczenia produkcji tą metodą, jak eliminacja linii montażowej i niższe koszty pracy.

Co do rozwiązań, to PAM (Privileged Access Management) powinien osiągnąć najwyższą stopę wzrostu wydatków, a za nim będzie MES (Manufacturing Execution System) – prognozuje MarketsandMarkets.

Wyjaśniono to tym, że PAM-y ograniczają ryzyko przestojów i ułatwiają z wyprzedzeniem przewidzenie ewentualnych problemów. Zwiększy się ich zastosowanie w sektorach takich jak paliwa i energetyka.

Z kolei MES będzie rósł na popularności, gdyż umożliwia obniżenie kosztów i poprawę operacji. Oczekuje się, że poprawa zarządzania dostawcami i zapasami zachęcą większość branż do wdrożenia MES w swoich zakładach – według prognozy.

Wśród branż, sektor wyrobów medycznych odnotuje największy wzrost wydatków do 2027 r.