W Polsce jest blisko 9,9 tys. osób z umiejętnościami w zakresie cyberbezpieczeństwa – według raportu Randstad.

Liczbę określono „na podstawie zweryfikowanych i znormalizowanych danych dotyczących rynku pracy i umiejętności”. Informacje zaczerpnięto głównie z danych LindkedIn. Polska uplasowała się pod tym względem w środku rankingu 26 krajów.

Większość fachowców ds. cyberbezpieczeństwa jest według badania w USA (538 tys.), Indiach (prawie 182 tys.) i Wielkiej Brytanii (blisko 149 tys.). W Europie np. w Niemczech jest więcej niż w Polsce (prawie 27 tys.), ale mniej w Czechach (4,4 tys.).

Firmy, które zatrudniają najwięcej ludzi od bezpieczeństwa informatycznego w Europie, działają w sektorach: IT, telekomunikacja, inżynieria i usługi finansowe.

Największe zarobki, jeśli chodzi o mediany zarobków, są oferowane specjalistom ds. bezpieczeństwa IT w Szwajcarii, a dalej są USA i Niemcy.

Polskę zaliczono do krajów, gdzie warto poszukiwać talentów, ze względu na dużą bazę fachowców i stosunkowo niskie mediany zarobków – poniżej 25 tys. euro rocznie, czyli ok. 9,5 tys. zł miesięcznie – według raportu „Global Future In-Demand Skills” z 2021 r..