Rok nadziei
Rok 2016 to czas zarówno wielu zapowiedzi, jak i realnych zmian, z którymi musieli zmierzyć się polscy przedsiębiorcy. Największe oczekiwania wywołały zapowiedzi wdrożenia tzw. planu Morawieckiego oraz ogłoszona nie tak dawno Konstytucja Biznesu.

Hasła „innowacyjność” czy „całkowita cyfryzacja” przełożyły się wreszcie na realne rozwiązania, na które Polska czekała od lat. Wicepremier Mateusz Morawiecki obiecał więcej inwestycji i wyższe nakłady na innowacje, a także lepszą współpracę nauki i biznesu. Właśnie w tych zapowiedziach ZIPSEE „Cyfrowa Polska” upatruje ogromny impuls do rozwoju sektora IT w naszym kraju. Dlatego, odkąd się pojawiły, deklarowaliśmy chęć współpracy przy formułowaniu dalszych pomysłów na lepsze funkcjonowanie branży informatycznej w Polsce.
Rok 2017 powinien być czasem zmian, na które czeka polski biznes. Ostatnie miesiące ubiegłego roku dla części branży były trudne z uwagi na kontrole skarbowe i decyzje fiskusa, który przypisywał winę im, a nie faktycznym przestępcom — nieuczciwym kontrahentom. Warto jednak zwrócić uwagę, że decyzje skarbówki – często dopiero po wielu miesiącach – okazują się nietrafione. Tak było np. w przypadku spółki ABC Data: postępowanie podatkowe dotyczące rozliczeń za wrzesień 2012 zostało wszczęte w październiku 2014, zaś umorzone, bo rozliczenia okazały się prawidłowe, dopiero w grudniu 2016. Jest to tylko jeden przykład absurdu, z którym polskie firmy muszą mierzyć się na co dzień. Zdając sobie sprawę z problemu, podjęliśmy współpracę z Ministerstwem Finansów. Resort, co nas cieszy, podzielił nasze obawy i zadeklarował kolejne kroki w kierunku rozwiązania problemu, m.in. organizując wspólnie z nami szkolenia.
By chronić członków ZIPSEE przed ryzykiem zawierania transakcji z nieuczciwymi firmami, wyłudzającymi VAT, i tym samym narażaniem się na bolesne konsekwencje karnoskarbowe, opracowaliśmy tzw. check-listę. To instrukcja dla firm, która w klarowny sposób wskazuje, jakie czynności sprawdzające trzeba wykonać przed zawarciem umowy z potencjalnym kontrahentem. Sądzimy, że nasza check-lista mogłaby się stać wzorem dla całej branży.
Oczywiście rok 2017 to nie tylko czas wyzwań związanych z VAT-em i fiskusem. Dla producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego najbliższe miesiące to szansa m.in. na uregulowanie kwestii rynku elektrośmieci. Bo obowiązująca dziś ustawa – na której kształt niestety nie mieliśmy wpływu – wręcz pozwala na funkcjonowanie szarej strefy. A to negatywnie wpływa nie tylko wizerunek naszej branży, ale też na ochronę środowiska i budżet państwa.
W 2017 roku rozstrzygać się będzie także wiele kwestii w Unii Europejskiej – w zakresie jednolitego rynku cyfrowego i związanych z nim spraw dotyczących prawa autorskiego. Chodzi tu m.in. o swobodny przepływ danych w ramach rynku wspólnotowego. Będziemy aktywnie uczestniczyć w debacie na ten temat.
Autor jest prezesem ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Podobne wywiady i felietony
Inteligentne piłowanie gałęzi
Techno-entuzjaści zacierają ręce, ciesząc się, że już niebawem sztuczna inteligencja zastąpi kreatywnych twórców. Z kolei ludzie, którzy chłodno oceniają rozwój wypadków w świecie nowych technologii ostrzegają, że wkrótce zaleje nas fala bzdur.
Wszystko jako usługa?
Jeśli cofniemy się o 10 lat, przypomnimy sobie, że wielu ekspertów przewidywało całkowite przejście na model kupowania wszystkiego za pośrednictwem chmury publicznej. To się nie zmaterializowało i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie tak właśnie się stało.