W branży pamięci masowej od kilku lat coraz więcej dyskutuje się o roli Software Defined Storage (SDS). Jednak za pioniera tego typu rozwiązań uważa się amerykańską firmę DataCore Software, która działa na rynku już od 32 lat. Większość tego czasu firma poświęciła na walkę z silosami w centrach danych. 

– Na rynku pamięci masowych mamy do czynienia z zaszłościami historycznymi. EMC zbudowało swój wielki biznes na macierzach obsługujących bloki, NetApp posiada silną pozycją w segmencie systemów do przetwarzania obsługi plików. Do tej dwójki dołączyli kolejni producenci. W rezultacie firmy mają problemy z zarządzeniem urządzeniami pochodzącymi od różnych vendorów. My jesteśmy agnostyczni względem sprzętu – tłumaczy Dave Zabrowski, CEO DataCore Software.

Sztandarowy produkt SANsymphony umożliwia centralną automatyzację i zarządzanie danymi zróżnicowanym środowisku pamięci masowej (dowolne SAN, DAS, HCI lub JBOD). DataCore Software oferuje też rozwiązanie SDS przeznaczone wyłącznie do integracji systemów NAS. Ogółem użytkownicy rozwiązań tej amerykańskiej firmy zarządzają 276 petabajtów danych 

Dave Zabrowski zwraca uwagę na fakt, iż w ostatnim czasie wśród organizacji bardzo szybko rośnie zainteresowanie obiektową pamięcią masową. W przyszłym roku globalne przychody ze sprzedaży tej klasy rozwiązań osiągną około 20 mld dolarów – o 8 mld dolarów niż w 2019 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na początku ubiegłego roku DataCore Software przejęło Caringo – firmę specjalizującą się w opracowywaniu oprogramowania od obsługi pamięci obiektowej, co pozwala zastosować SDS nie tylko dla bloków, plików, ale również obiektów. 

– Wprowadzenie do oferty rozwiązania bazującego na technologii Caringo nie spowodowało odpływu klientów zainteresowanych integracja macierzy blokowych.  Nie zauważamy czegoś takiego jak kanibalizacji produktów – wyjaśnia Dave Zabrowski.

Innym ważnym trendem jest przetwarzanie danych na brzegu sieci. Według prognoz Gartnera  do 2025 roku więcej niż połowa zasobów cyfrowych będzie wytwarzanych  przez korporacje poza centrum danych i chmurą.  W  Paryżu miała miejsce premiera nowego rozwiązania SymplyPerifery, opracowanego przez DataCore Software wspólnie z firmą Symply.   Korzystając z tego urządzenia, firmy medialne mogą sprawnie archiwizować dane z macierzy NAS i SAN i w razie potrzeby mieć do nich bardzo szybki dostęp. Jednym z przykładów zastosowań jest proces nagrywania filmów, gdzie objętość danych jest zbyt duża i nie nadaje się do migracji do chmury publicznej.. Firma  liczy na to, że produkt znajdzie też zastosowanie w sektorze opieki zdrowia, gdzie funkcjonuje mnóstwo urządzeń brzegowych.

Dyski mechaniczne i taśmy nadal w grze 

PoINT Software & Systems, niemiecka firma specjalizująca się w rozwoju oprogramowania do archiwizacji danych, działa od 1985 roku. Być może starsi czytelnicy kojarzą ją z systemem Jukebox Manager, który ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Było to oprogramowanie służące to zarządzania nośnikami optycznymi: DVD, CD, BD, MO/WORM. Wraz z upływem czasu firma rozbudowywała swoje portfolio, wprowadzając rozwiązania przystosowane do obsługi nie tylko nośników optycznych. Takim przykładem jest chociażby PoINT Storage Manager pozwalający zarządzać danymi z serwerów NAS i bibliotek taśmowych. 

Czasami firmy uważają, że stosowanie kilku warstw pamięci masowych nie ma sensu, bo można korzystać wyłącznie z nośników SSD. Jednak przy dużej ilości danych, pojawia się problem kosztów. Dlatego dyski mechaniczne oraz taśmy cały czas znajdują zastosowanie w procesie przechowywania danych. – tłumaczy Thomas Thalmann, dyrektor zarządzający PoINT Software & Systems

Według szacunków niemieckiej firmy w przedsiębiorstwach zdecydowanie przeważają dane niestrukturyzowane stanowiące 80 proc. spośród wszystkich zasobów cyfrowych. Co ciekawe, jedynie 10 proc. to tzw. dane gorące, a 70 proc. nieaktywne. PoINT Software & Systems koncentruje się na rozwiązaniach adresowanych dla klientów poszukujących produktów do archiwizacji. Jej najnowszym dzieckiem jest jest PoINT Archival Gateway — Unified Object Storage, definiowana programowo obiektowa pamięć masowa S3, która łączy dyski twarde i taśmy w jednej przestrzeni nazw. Z punktu widzenia użytkownika nie ma znaczenia, gdzie znajdują się dane, bowiem ma do nich dostęp do pojedynczego panelu. Istnieje możliwość stosowania różnych konfiguracji – np. tylko taśmy lub dyski, a także dodania w dowolnym momencie innej klasy pamięci.  W porównaniu z obiektową pamięcią masową opartą na taśmach, dodanie klasy pamięci masowej na dysku mechanicznym pozwala na dodatkowe zastosowania, gdzie wymagane są małe opóźnienia np. HPC czy aplikacje do backupu.

Belgowie zarządzają petabjtami danych 

Nodeum to belgijski startup założony w 2016 roku. Firma, podobnie jak jej niemiecki konkurent, oferuje oprogramowanie do zarządzania zasobami cyfrowymi umieszczonymi na różnych nośnikach. System umożliwia użytkownikom archiwizowanie, ochronę i migrację danych w dowolnym serwerze NAS, chmurze publicznej bądź bibliotece taśmowej. Użytkownik zarządza zasobami  za pomocą pojedynczego panelu sterowania i może płynnie regulować przepływ danych pomiędzy środowiskiem lokalnym a  chmurą publiczną, a także chmurami różnym usługodawców.   Nodeum jest dostępny jako oprogramowanie lub może być dostarczony na certyfikowanym sprzęcie serwerowym.

Spędziłem w branży IT niemal dwadzieścia lat, zanim zdecydowałem się na rozpoczęcie własnego biznesu. Skłoniła mnie to tego sytuacja na rynku, chcemy przekształcić tradycyjny ekosystem pamięci masowej i wprowadzić ujednolicone zarządzanie dla systemów hybrydowych pracujących w środowisku lokalnym i chmurze – tłumaczy  Valery Guilleaume, dyrektor generalny Nodeum, 

Belgijska firma opracowała system zaprojektowany specjalnie dla branż, gdzie wykorzystuje się duże ilości danych liczone w petabajtach.  Generowanie treści cyfrowych rozwija się w zawrotnym tempie, co szczególnie widać w genetyce i naukach przyrodniczych, medycynie, a także nadzorze wideo, branży mediów i rozrywki  czy dziedzinach związanych z ochroną środowiska naturalnego.  Nodeum łączy bliska współpraca z Quantum oraz DataCore Software, pomagając wymienionym producentom w procesach archiwizacji, ochrony i migracji danych. Na liście największych klientów startupu znajdują się Uniwerystet Medyczny Graz, Uniwersytet w Rostocku czy RTL Belgia.