Dane mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw, ale z zarządzaniem nimi wiążą się bardzo duże wyzwania. Oprócz gwałtownego wzrostu ilości danych (co roku na świecie się ona podwaja) i ich wielkiego rozproszenia na różnych urządzeniach i w chmurze, największym wyzwaniem jest zapewnienie takiej ochrony, która nie dopuści do utraty danych, a także do niepowołanego dostępu do nich.

Veeam Hyper-Availability Platform to zestaw zaawansowanych narzędzi, które pomagają rozwinąć mechanizmy zarządzania danymi i uwzględnić ich „zachowanie” w środowisku IT. Dzięki temu zabezpieczanie informacji oraz gwarantowanie ich wysokiej dostępności jest dużo prostsze zarówno w przypadku każdej aplikacji, jak i infrastruktury chmurowej.

W skład tej platformy wchodzą między innymi takie rozwiązania jak Veeam Availability Suite oraz Veeam Agent dla Microsoft Windows i Linuxa. Zapewniają one tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych, a także ich replikację oraz automatyczne przywracanie dostępu w przypadku wystąpienia awarii (przełączanie na tryb awaryjny). Aplikacje zostały wyposażone w otwarty interfejs, dzięki któremu można zintegrować je z hiperwizorami firm VMware, Microsoft i Nutanix, systemami pamięci masowej Cisco, Dell EMC, HPE, Huawei, IBM, Infinidat, NetApp i Pure Storage oraz oprogramowaniem Microsoftu (m.in. Exchange, Active Directory, SharePoint, SQL) i Oracle.

Wykorzystując oprogramowanie Veeam, dane można zabezpieczać także w środowisku chmurowym. Producenta łączy strategiczne partnerstwo z operatorami takich usług, jak Amazon Web Services, Microsoft Cloud i IBM Cloud. Oprogramowanie Veeam jest zgodne także z ponad 18 tys. usług chmurowych na świecie. Ponadto specjalne rozwiązanie Veeam Backup dla Microsoft Office 365 eliminuje ryzyko utraty kontroli nad danymi przechowywanymi w ramach usługi Office 365 (w tym w aplikacjach Exchange Online, SharePoint Online i OneDrive dla Firm) oraz utratą dostępu do nich.

Tomasz Krajewski
Presales Manager Eastern EMEA, Veeam Software

W Polsce wciąż pokutuje przekonanie sprzed paru lat, że gwarantowana ciągłość prowadzenia biznesu równoznaczna jest z wysoką dostępnością systemów IT – infrastruktury centrum danych i usług. Zapomina się natomiast, że wysoka dostępność powinna obejmować również dane. O ile w przypadku rozwiązań sprzętowych gwarancja nieprzerwanej pracy zapewniana jest przez producenta, o tyle w przypadku danych to ich administratorzy powinni stworzyć odpowiednie procedury, dzięki którym nie dojdzie do utraty dostępu do danych albo przerwy będą trwały bardzo krótko. W edukacji klientów w jakimś stopniu pomagają wprowadzone ostatnio regulacje prawne, w tym RODO, ale doceniamy też znaczenie wspólnych działań edukacyjnych podejmowanych razem z partnerami, którzy najlepiej znają swoich klientów i są w stanie opracować dla nich najbardziej skuteczne reguły polityki bezpieczeństwa.

 

Firma Veeam przygotowała również zestaw narzędzi dla usługodawców, które zapewniają szczegółowy wgląd w infrastrukturę IT ich klientów. Veeam ONE umożliwia planowanie i przeprowadzanie działań związanych z zabezpieczaniem danych oraz opracowywaniem  raportów z przebiegu tych działań. Z kolei korzystając z rozwiązania Veeam Availability Console, usługodawcy mogą zapewnić klientom wgląd w informacje dotyczące ich środowiska IT oraz sprawdzenie tego, w jakim stopniu zagwarantowana jest jego wysoka dostępność. Dla administratorów oprogramowania Microsoft System Center przygotowano ułatwiający zarządzanie nim pakiet Veeam Management Pack dla System Center.

Dodatkowe informacje:
Sylwester Derda, Marketing Manager Baltics & SEE, Veeam Software, sylwester.derda@veeam.com