Sophos MDR: cyberochrona po godzinach
Czy usługi MDR to dla przedsiębiorstw najlepsza ochrona przed atakami ransomware? Specjaliści firmy Sophos udzielili jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Według najnowszego raportu State of Ransomware firmy Sophos, w 2022 r. aż 66 proc. przedsiębiorstw zostało zaatakowanych z użyciem złośliwego oprogramowania szyfrującego dane. Straty wynikające bezpośrednio z działalności hakerów szacowane są na setki milionów euro. Na celowniku cyberprzestępców znajdują się zarówno największe korporacje, jak i małe biznesy. Niezależnie od wielkości, firmy mają obowiązek chronić dane swoich klientów, partnerów i pracowników. Jak mogą robić to skutecznie? Coraz częściej wykorzystywanym i korzystnym rozwiązaniem są usługi MDR (Managed Detection and Response), które warto mieć w swojej ofercie.
Cyberatak to kwestia czasu, więc…
…zasadne jest pytanie, jak powinna wyglądać skuteczna ochrona? Otóż rosnące tempo i złożoność cyberataków sprawiają, że nawet najlepiej zabezpieczonemu przedsiębiorstwu coraz trudniej je odpierać. Wiele firm nie ma przy tym możliwości monitorowania zagrożeń przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Brak wykwalifikowanych pracowników dodatkowo utrudnia zapewnianie skutecznej ochrony na własną rękę – niedobór specjalistów ds. bezpieczeństwa to realne zagrożenie dla firm, także w Polsce. Zespoły IT są bowiem obciążone wieloma obowiązkami, przez co często nie są w stanie jednocześnie realizować swoich regularnych zadań związanych z podtrzymaniem działania systemów i skutecznie dbać o ochronę danych.
Udostępniając rozwiązania pokroju Sophos MDR, partnerzy producenta wspierają firmy każdej wielkości, które mogą korzystać z pomocy i wiedzy ekspertów aktywnie monitorujących firmowe środowisko IT i polujących na zagrożenia. Takie wsparcie zwiększa skuteczność ochrony bez konieczności zatrudniania dodatkowych specjalistów. Ponadto, w ramach usługi Sophos MDR możliwe jest korzystanie z posiadanych już rozwiązań innych dostawców. Pozwala to znacząco obniżyć wysokość nakładów przeznaczanych na cyberbezpieczeństwo. Kompatybilność z dostępnymi na rynku narzędziami sprawia, że Sophos MDR bardzo łatwo włączyć do posiadanej oferty.
Hakerzy czy eksperci ds. bezpieczeństwa?
Nawet w przedsiębiorstwach korzystających z kopii zapasowych średni koszt odzyskania danych po ataku ransomware wyniósł w 2022 r. około 1,55 mln zł. Blisko połowa wszystkich zaatakowanych firm decyduje się spełniać żądania cyberprzestępców. W efekcie na powrót do działania wydają one dwa razy więcej niż te, które odmówiły zapłacenia okupu.
Firma korzystająca z subskrypcji usług MDR zapewnia sobie dostęp zarówno do sztabu wykwalifikowanych analityków i inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa, jak i do szeregu rozwiązań automatycznego reagowania na zagrożenia. To opłacalny sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kosztownych incydentów naruszenia danych i wiążących się z nimi problemów wizerunkowych.
Usługa MDR jest średnio pięć razy tańsza niż utrzymywanie wewnętrznego, wykwalifikowanego zespołu ds. bezpieczeństwa, pracującego w trybie 24/7. Jak wynika z badań Gartnera, do 2025 r. połowa wszystkich przedsiębiorstw korzystać będzie z rozwiązań zarządzanego wykrywania i reagowania. Wysoki popyt na te usługi pomaga w rozwijaniu biznesu. Według danych Sophos sprzedaż u partnerów, którzy mają w ofercie usługę MDR, już teraz rośnie nawet trzy razy szybciej niż u tych, którzy nie mają jej w swoim portfolio.
Odpowiedź na potrzeby każdej firmy
Rozwiązanie Sophos MDR umożliwia zlecanie całej ochrony przed cyberzagrożeniami zewnętrznym specjalistom lub korzystanie z ich usług na przykład po godzinach pracy wewnętrznego zespołu ds. bezpieczeństwa. W ramach wybranego abonamentu firma sama decyduje, czy eksperci Sophos mają tylko powiadamiać o wykrytym incydencie, czy też całkowicie przejąć proces reakcji na cyberzagrożenie.
Z rozwiązania oferowanego przez Sophos korzysta już ponad 12 tysięcy firm z całego świata. MDR można wdrożyć od razu, gdyż jest kompatybilne z rozwiązaniami innych dostawców. Partnerzy mogą liczyć na atrakcyjne marże, dedykowane kanały sprzedaży, szkolenia oraz wsparcie przed- i posprzedażowe.
Dodatkowe informacje: Sophos Eastern Europe Team, salesee@sophos.com
Podobne artykuły
Tehtris: pełna automatyzacja cyberochrony
Tehtris XDR Platform to rozwiązanie cyberbezpieczeństwa, które już teraz jest gotowe na nadchodzące zagrożenia IT.
Cyberbezpieczeństwo: koniec obietnic, czas na dowody
Na przestrzeni kilku ostatnich lat w segmencie produktów do ochrony urządzeń końcowych zaszły istotne zmiany. Nowoczesne narzędzia otwierają nowe możliwości w zakresie zabezpieczania sprzętu, ale niosą też ze sobą pewne wyzwania.
MFA: uciążliwa przeszkoda dla hakera
Wysoka skuteczność ataków phishingowych, regulacje prawne i zmiany w organizacji pracy przyczyniły się do postępującej adaptacji systemów uwierzytelniania wieloskładnikowego. Stają się one bardzo ważnym elementem w strategii bezpieczeństwa IT.